اینبار دختر شایسته ایرانی در ایران من

اینبار دختر شایسته ایرانی در ایران من

همه زنان وطن من

تهمینه منزوی هنرمند عکاس که نمایشگاهی از پروژه جدید او با عنوان "اندر احوالات من؛ ملقب به تاجبخش" از دیروز برپا شده، درباره این نمایشگاه به خبرنگار تجسمی هنرآنلاین گفت: این مجموعه سال ۹۳ آغاز شد و از آغاز تا نمایش آن حدود یک سال طول کشید. برای این مجموعه که به شکل استیج فوتوگرافی تهیه شده و همه مدلهای حاضر در آن زن هستند قرار بود از دختران موفق رشتههای مختلف کمک بگیرم؛ هرچند آنان یا در ایران نبودند، یا فرصت کافی و تمایل به حضور در این پروژه را نداشتند.

زرذبیذر

وی با اشاره به اینکه از دوستان و اطرافیانم به عنوان مدل در این مجموعه استفاده کردهام اظهار کرد: این عکس‌ها در یک خانه بسیار قدیمی در جنوب تهران ثبت شده است و در حقیقت تلفیقی از دو مجموعه کار قبلی من است که یکی از آن‌ها درباره خانههای قدیمی و دیگری درباره مد بودند.

راتلالب

این هنرمند عکاس درباره موضوع این نمایشگاه نیز توضیح داد: در این عکس‌ها دختران جوانی در حالتهای مختلف در حالیکه تاج بر سر دارند دیده می‌شوند. این عکسها در واقع نفی همه ویژگیهایی هستند که به دختر شایسته سال نسبت داده می‌‏شود و در واقع این پروژه به مخاطب می‌گوید که همه زنان ایران شایسته هستند.

منزوی همچنین افزود: در این پروژه ۱۲ عکس در ابعاد ۸۰ در ۱۲۰ و ۵۳ در ۸۰ به هماره ۲ ویدئو یک و نیم و پنج دقیقهای به نمایش گذاشته می‌شود. البته در مجموعه عکسها طراحی صحنه و لباس با همکاری آتوسا قلمفرسایی و مرضیه‌ ولیپور انجام شده است.

زرز بیب

وی همچنین درباره یکی از ویدئوهای این نمایشگاه نیز اظهار کرد: در این ویدئو که در خیابان و به شکل مستند ساخته شده است از زنانی با پوشش، سن و طبقات مختلف خواستم تا تاجی را بر سر بگذارند تا به این شکل بگویم که همه زنان ایرانی قابل ستایش‌اند.

رزذرذ

همچنین آناهیتا قباییان مدیر گالری راه ابریشم نیز درباره افتتاح گالری شماره این مجموعه هنری به خبرنگار تجسمی هنرآنلاین گفت: فضای گالی جدید ما در بلوار کشاورز نسبت به فضای گالری شماره ۱ بسیار بزرگتر و تقریبا سه برابر است و ما قصد داریم برنامههای عمومیتر که فضای بزرگی نیاز دارند را در این فضا برگزار کنیم. به علاوه دکوراسیون این فضا هم به شکلی طراحی شده است که هم‌سو با نمایشگاه بوده و مزاحمتی برای نمایش آثار هنری ایجاد نکند.

بلذابلا

وی ادامه داد: در همه شهرهایی که هنر اهمیت دارد خودبه‌خود مراکز هنری در یک نقطه جمع می‌‏شوند. چنین اتفاقی در تهران کمتر می‌افتد اما وقوع چنین تمرکزی می‌تواند هم برای شهر و هم برای هنر بسیار مفید باشد.

یبلیل

تهمینه منزوی در یادداشتی بر نمایشگاه خود آورده است: "در زوالی خاک گرفته، تاجدارانی فراموش شده و زنگار خورده، کابوس بی‌رنگ و لعاب یک خانه نمناک را برایم تصویر می‌کنند. در غریبی صورت‌ها دنبال نشانه‌ای آشنا می‌گردم. می‌خواهند دور شوند. می‌خواهند شبیه همین تاج‌های برنجی کهنه نشان دوری باشند از چیزی که روزگاری بوده‌اند. خانه‌های باغ انگوری، خانه‌هایِ غبار. خانه‌های اشرافی دفن شده در صورت‌هایِ عروسکی، حافظه‌های غبارگرفته و مشکوک.

ئتالت

در جهان واقعی، دخترانِ شایسته در چهارچوبی تعریف شده و در فضایی تکلیف شده برای نشان دادن بهترین‌هایشان روی صحنه ظاهر می‌شوند. با لبخند و صورتی عروسکی و خالی از احساسات درونیشان. فردیت این دختران، اخته می‌شود و نمایش ظاهر، تنها عنصر جذابیت آنهاست.

منتعتاذت

انگار روش انتخاب دختران شایسته شبیه بازی دوران کودکیمان است، هر کس زود‌تر روی صندلی بنشیند، سزاواربلند مرتبه‌ترین جایگاه است. با در نظر داشتن قابلیت‌های نهانی هر زن درون جامعه برای شایسته بودن، فارغ از ظاهر، فرهنگ و حتی طبقه اجتماعی، دختران و زنان شایسته ایرانی را در پیاده‌رو‌ها و میدان‌های شهر به آسانی می‌توان دید."

لابلابلا

تهمینه منزوی (۱۳۶۷، تهران) فارغ‌التحصیل رشته عکاسی دانشگاه آزاد اسلامی، در سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را با عکاسی مستند آغاز کرد موضوع اصلی آثار وی مسایل اجتماعی و نسل جوان ایرانی است. وی برنده جایزهٔ مستقل و بین‌المللی عکاسی مستند "شید" در سال ۱۳۹۰ است. مجموعه عکسهای منزوی همچنین در سطح بین‌المللی نمایشگاه‌هایی در پاریس، رم، وین، بوستن و کره جنوبی و غیره به نمایش گذاشته شده است.

ذدلذذل

نمایشگاه انفرادی عکس تهمینه منزوی با عنوان "اندر احوالات من؛ ملقب به تاجبخش" تا ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت و بازدید برای عموم از ساعت ۱۵ تا ۱۹ یکشنبه تا چهارشنبه و ۱۶تا ۲۰ پنجشنبه و جمعه است.

گالری راه ابریشم-پارک لاله در بلوار کشاورز، روبروی پارک لاله، ساختمان تکنو آجر، پلاک ۲۱۰ قرار دارد

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط