آفتاب گرفتن بدون ضرر

آفتاب گرفتن بدون ضرر

بدون نگرانی آفتاب بگیرید و برنزه شوید!

6 - نکته در مورد آفتاب گرفتن

همه بانوان علاقه زیادی به برنزه و طلایی کردن پوست شان دارند و دلایل زیادی وجود دارد که علت علاقه ما به آفتاب را نشان میدهد. نور خورشید ، سروتین (این ماده در نزد عموم به عنوان جاری کننده احساس خوب شناخته می شود) را در بدن افزایش میدهد و باعث ایجاد ویتامین D می شود که برای استخوان، دندان و پوست مفید است. اما برای جلوگیری از پیری زودرس و کاهش خطرسرطان پوست ، باید به خوبی از پوستتان در مقابل آفتاب مراقبت کنید.

1- همیشه از سولاریم دوری کنید.

این روش برای بدن بسیار مضر است چراکه شدت تابش اشعه UV بسیار زیاد است و ریسک ابتلا به سرطان پوست را تا 75% افزایش می دهد.

2-  استفاده از ضد آفتاب مناسب.

 SPFیعنی عامل محافظت از خورشید. همه كرم های ضدآفتاب یك عددی بین 4 تا 30 ارائه می كنند و شما باید ببینید كه كدام برای شما مناسب تر است. اكثر متخصصین پوست توصیه میكنند كه از كرم های ضدآفتاب با SPF حداقل 15 استفاده كنید.

sunsafe

اما میزان محافظتی كه یك فرد نیاز دارد ، معمولاً به سابقه آفتاب گرفتن او بستگی دارد.برای مثال، افرادیكه رنگِ پوستِ روشنی دارند حتماً باید از كرم هایی با SPF 30 استفاده كنند درحالیكه برای آنها كه رنگ پوست تیره تری دارند، ضدآفتاب با SPF 4 هم كافی است. بهتر است از متخصص پوست سوال كنید كه چه میزان SPF برای پوست شما مناسب است. این اطلاعات را می توانید از داروخانه ها هم دریافت كنید.

3- زمان مناسب برای آفتاب گرفتن را پیدا کنید.

بهتر است بدانید زمان مناسب برای برنزه شدن در طول روز صبح است و آفتاب گرفتن در بعد از ظهر بسیار خطرناک است و ابتلا به سرطان پوست را به شدت افزایش می دهد.

بهترين زمان براي برنزه شدن هنگام صبح است زيرا در اين زمان بدن پروتئينهايي توليد ميكند كه ميتواند قسمت های آسيب رسيده به پوست در اثر تابش نور خورشيد را ترميم كند.

ميزان اين پروتئين در ساعت 7 صبح بيشتر از بقيه زمانهاست و شايد اين ساعتها بهترين زمان براي استفاده از سولاريوم يا استفاده از نور آفتاب باشد.البته هنوز هم محققان به مردم توصيه ميكنند، به هيچ وجه سراغ استفاده از تختهاي برنزه كننده يا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند، زيرا اين كار در هر حالتي خطر سرطان پوست را بيشتر ميكند اما اگر براي برنزه شدن تصميم خود را گرفته ايد ، حداقل اوايل صبح را براي اين كار انتخاب كنيد.

ذثی

4-  به آرامی آفتاب بگیرید.

بین هر جلسه آفتاب گرفتن باید یک روز به پوست تان استراحت بدهید. در هفته 2 تا 3 روز بیشتر آفتاب نگیرید.فاصله گذاشتن بین جلسه های آفتاب گرفتن باعث کاهش خطر سوختگی است وبه  سالم تر ماندن پوستتان کمک می کند، همچنین باعث تثبت رنگ تان می شود و بیشتر برنزه می مانید.

5-  از محلول هایی که حاوی تسریع کننده فرآیند برنزاسیون هستند استفاده نکنید.

6-  با مصرف مواد غذایی مناسب پوستتان را برای آفتاب گرفتن آماده کنید.

برای مثال شکلات تلخ به سبب در اختیار داشتن آنتی اکسیدانی با نام فلاوندز می تواند پوست شما را در مقابل اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند. البته بدین معنی نیست که با مصرف آن از کرم ضد آفتاب بی نیاز می شوید.

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط