انتخاب بهترین گروه موسیقی ،با دانستن این چند نکته

انتخاب بهترین گروه موسیقی ،با دانستن این چند نکته

گروه موسیقی

نور. موزیک. دود. مه. دی جی ها با سرعت آهنگ و موسیقی عوض می کنند و گروه موسیقی می نوازد و خواننده آهنگ های درخواستی می خواند. از رقص نورهای معمولی تا برپایی یک مجلس باشکوه، همراه با پخش هم زمان مراسم بر روی ویدئو پروژکتورها. گروه های موسیقی بخش اصلی و مسوول شور و نشاط مراسم هستند. آنها هستند که موجب می شوند مجلس گرم باشد یا سرد.

گروه های موسیقی را انتخاب کنید که مجلسشان را دیده اید

اگر قرار است مراسم خود را به دست گروه های موسیقی بسپارید،  دو راه دارید، یا از گروه هایی که پیش از این تجربه حضور در مراسمشان را داشته اید، دعوت کنید و یا اگر به سراغ آنهایی می روید که در روزنامه و اینترنت تبلیغ کرده اند، حتما چند نمونه از کارهایشان را ببینید.

قراردادی برای یک شب

گروه موسیقی برای یک شب با شما قرارداد می بندد. البته چون ساعات آن عموماً مشخص است، یک ساعت کمتر و بیشتر را خیلی سخت نمی گیرند. آنها از ساعت 7 تا یک بامداد، حال کمی زودتر یا دیرتر در مجلس حاضر می شوند و بابت ساعات اضافه تر از این، هزینه ای دریافت نمی کنند؛ اما شما بهتر است زمان قرارداد بستن، در این مورد هم صحبت کنید و از آن مطمئن شوید.

تجهیزاتی متناسب با فضای مراسم

زمانی که برای بستن قرارداد می روید، یکی از سوالات در مورد فضای مجلس عروسی است و تعداد مهمانان. مدیر این اطلاعات را برای آن می خواهد تا میزان تجهیزاتی که به مجلس می آورد، متناسب با آن باشد. هر چه فضا بزرگ تر باشد یا در فضایی باز مانند باغ مجلس برپا شود و تعداد مهمانان بیشتر باشد، تجهیزات نور و صدای بیشتری لازم است که این موضوع هزینه شما را افزایش می دهد. معمولاً در فضای باز و برای جمعیتی بیش از 150 نفر، تجهیزات بیشتری نیاز است که مجموع هزینه های شما را 100 تا 150 هزار تومان بیشتر می کند. 

این گروه ها دستگاه های ایجاد مه و دود را نیز دارند که هزینه های آن همراه با همان تجهیزات نور و صدا محاسبه می شود.   

دی جی، ساده ترین و ارزان ترین انتخاب

ساده ترین و ارزان ترین مجموعه ای که می توانید انتخاب کنید، متشکل از یک نفر دی جی، سیستم نور شامل رقص نور، دود و مه و سیستم های پخش صدا است. این انتخاب در تهران از 300 هزار تومان شروع می شود تا 400 هزار تومان. آنها باید همه چیز در چنته داشته باشند. از موسیقی های قدیمی و خاطره انگیز برای پدربزرگ و مادربزرگ ها تا موزیک های راک و سنتی و محلی. کار این دی جی ها فقط انتخاب موزیک و ایجاد تنوع در ترانه ها نیست؛ بعضی هایشان شومن های خوبی هم هستند و مجلس را گرم می کنند.

 ارکستر زنده

داشتن موسیقی زنده و گروه نوازندگان جذابیت خاص تری باید داشته باشد. اما تعداد نوازندگان بستگی به هزینه ای دارد که برای این بخش کنار گذاشته اید. داشتن یک گروه خوب؛ اما تقریباً کامل در تهران حداقل 600 هزار تومان می شود. این گروه متشکل از یک نوازنده کیبورد است و یک خواننده. البته این رقم شامل تجهیزات صوتی و نور نیز می شود. مدیران گروه، نوزانده و خواننده را به تنهایی برای مجلس شما پیشنهاد نمی کنند؛ بلکه دی جی نیز همراه آنان است؛ چرا که معتقدند سپردن اجرای کل مراسم به گروه ارکستر ممکن است برای مهمانان نیز خسته کننده شود و از طرفی تنوعی که دی جی ها در انتخاب ترانه ها ایجاد می کنند را نباید دست کم گرفت. اما این هزینه اضافه ای برای شما نخواهد داشت.

امید، مدیر یکی از گروه های موزیک مجالس می گوید برای آن که یک بند خوب را راهی مجلس شما کند، رقمش از 700 هزار تومان شروع می شود. هر چقدر گروه ارکستر کامل تری بخواهید، این رقم بالاتر می رود. امید این را هم می گویدکه یک بند کامل موسیقی شامل یک گیتار، درام، پرکاشن، تومبا، ویولن، کیبورد و سیستم صدای کامل همراه با دو خواننده، دو میلیون و 100 هزار تومان هزینه دارد.

اما مجلل تر از این هم می توان گروه ارکستر داشت که کاملاً بستگی به بودجه ای دارد که عروس و داماد برای این کار کنار گذاشته اند. پیمان مدیر یکی دیگر از گروه های موسیقی مجالس در تهران، تدارکات خاص تری پیشنهاد می دهد. او می گوید: استقرار دو ویدئوپروژکتور که به صورت هم زمان کلیپ عروس و داماد و مراسم عروسی را پخش می کند. قرار دادن یک پرده ال ای دی و نورپردازی خاص همراه با یک گروه موسیقی متشکل از یک ارگ دو طبقه، پرکاشن، تومبا، گیتار برقی، رقمی معادل 6 میلیون تومان می شود. 

خوانندگان زن ویژه مراسم های زنانه

گروه های موسیقی می توانند برای مجالس خاص مانند پاتختی که کاملاً زنانه است، خواننده یا دی جی زن معرفی کنند. این روز به دلیل کوچک بودن مجلس و کم بودن جمعیت، تجهیزات نور و صدای محدودتری می خواهد. اگر تنها یک دی جی خانم دعوت کنید، هزینه آن از 200 هزار تومان شروع می شود؛ اما داشتن یک خواننده و گروه موسیقی همراه با نورپردازی ممکن است هزینه شما را تا 500 هزار تومان هم بالا ببرد. 

حمل و نقل تجهیزات

وظیفه حمل و نقل همه تجهیزات و وسایل به محل عروسی برعهده گروه است. تنها کافی است آدرس محل عروسی و ساعتی که گروه باید آنجا باشد را بگویید.

در ماه های شلوغ زودتر به فکر باشید

بیشتر عروسی ها و مراسم ها در ماه هایی مانند رجب و شعبان، یا روزهای تعطیل برگزار می شود. اگر می خواهید همه چیز مطابق میل و انتخابتان باشد، حداقل دو ماه پیش از مراسم برای رزرو گروه اقدام کنید.

نوع قرارداد و زمان پرداخت و تسویه حساب

اگر می خواهید همه چیز طبق خواسته تان باشد، همه نکات را در قرارداد قید کنید. از ساعت شروع و پایان مراسم، تا ساعات اضافه ای که ممکن است مهمانی طول بکشد و بخواهید گروه موسیقی برای شما بنوازد و هر چیز دیگری که به ذهنتان می رسد. در این شرایط در شب عروسی مجبور به چانه زدن نیستید و به خاطر هر سرویس اضافه ای که دریافت کرده اید، نیازی نیست مبلغ بیشتری پرداخت کنید.  

هنگام بستن قرارداد معمولاً 30 درصد مبلغ کل را باید پرداخت کنید و تسویه حساب نهایی نیز پس از پایان مجلس عروسی است.

مولودی خوان

            آقا بشیر،مولودی خوان مجالس است. تیم او متشکل از خودش و جناب سرهنگی است که نی می زند. خودش می خواند و دف هم می زند. یک ساعت مجلس گردانی او که شامل قطعات تک نوازی، دو نوازی، مدح ائمه (ع)و قطعه ای ویژه عروسی است، 250 هزار تومان هزینه دارد. این رقم تنها برای یک ساعت است و زمان بیشتری را برای شما نمی خواند؛ زیرا معتقد است صدای دف و مولودی خوانی بیش از این مدت برای شنوندگان گوش خراش و آزاردهنده خواهد بود. البته تجهیزات مناسب برای صدا را نیز دارد؛ اما باید موقع تماس بگویید که فضای مجلس شما چقدر بزرگ است و آیا تجهیزات صدا را دارد یا خیر.

مولودی خوان ها هم مجموعه ای از کارهای پیشین خود را بر روی دی وی دی هایی ضبط کرده و دارند. حتماً این نمونه ها را ببینید.   

خانم های مولودی خوان و دف نواز نیز معمولاً برای مراسم پاتختی دعوت می شوند. دستمزد آنها تا 300 هزار تومان هم می رسد که این مبلغ براساس تعداد دف نوازان تغییر می کند.

نکاتی که برای انتخاب گروه موزیک باید رعایت کنید:

بهتر است مراسم تان را به دست گروهی بسپارید که مجلس گردانی آنها را پیش از این دیده اید.

قرارداد شما با گروه موسیقی برای یک شب است؛ اما اگر احتمال می دهید ساعات بیشتری ممکن است مهمانی تان طول بکشد، ممکن است مطمئن شوید ساعات اضافه را چطور حساب می کنند.

تهیه تجهیزات نور، صدا و تولید مه و دود بخشی از قراردادتان است و هزینه اضافه ای برای شما ندارد؛ اما بهتر است از تک تک اینها مطمئن شوید.

 میزان تجهیزات براساس فضا و تعداد مهمانان شما متغیر است. هرچه جمعیت بیشتر باشد و محل عروسی بزرگ تر، تجهیزات صوتی و نوری بیشتری نیاز است که هزینه ها را نیز افزایش می دهد.

ارزان ترین گروه موسیقی که می توانید داشته باشید، یک دی جی به همراه تجهیزات نور و صدا است.

گروه ارکستر و داشتن خواننده، هزینه های شما را بر اساس تعداد نوازنده ها و ادوات موسیقی بالاتر می برد.

شما برای حمل و نقل گروه ارکستر و موزیک قرار نیست هزینه ای بپردازید؛ بلکه این بخشی از قرارداد است و برعهده همان گروه. 

برای مراسم های زنانه مانند پاتختی، می توانید دی جی و خواننده زن داشته باشید. همراه با تجهیزات صوتی و نوری.

اگر مراسم شما در یک روز تعطیل است و یا ماه هایی مانند رجب و شعبان، بهتر است از دوماه قبل از مراسم به فکر رزور گروه موسیقی تان باشید.

زمان عقد قرارداد معمولاً 30 درصد از مبلغ توافق را باید پرداخت کنید.

اگر مایلید عروسی تان را به مولودی خوان ها بسپارید؛ معمولاً مجهز به دف و نی هستند و بیشتر از یک ساعت هم نمی خوانند. برای مجالس زنانه هم می توانند مولودی خوان زن معرفی کنند. 

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط