محفلی برای بزرگداشت بیماران مرگ مغزی با اهدای اعضایشان

محفلی برای بزرگداشت بیماران مرگ مغزی با اهدای اعضایشان

جشن نفس

  «جشن نفس» محفلی است برای بزرگداشت بیماران مرگ مغزی که با اهدای اعضایشان، زندگی دوباره‌ای به انسان‌های دیگر ارزانی می‌دارند.


این جشن هر ساله با حضور هنرمندان، ورزشکاران، خانواده اهداءکنندگان عضو و گیرنده‌های اعضا، در جهت ترویج فرهنگ اهدای اعضاء بیماران مرگ مغزی برگزار می‌گردد.

متولی «جشن نفس» بیمارستان مسیح دانشوری - دکتر کتایون نجفی زاده است ومهراوه شریفی نیا؛ بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، همچون سال گذشته مدیریت هنری این جشن را بر عهده دارد.

هر ساله در جشن نفس تعدادی از هنرمندان و ورزشکارانی که در تبلیغ فرهنگ اهداء عضو در سطح جامعه تلاش می‌کنند، به عنوان سفیران جشن نفس برگزیده و معرفی می‌شوند .

از برنامه‌های جنبی «جشن نفس» و طرح‌های ویژه اهدای عضو، برپایی بازارچه‌ای خیریه است که همچون سایر بخش‌های این جشن امکان حضور و بازدید مردمی دارد.

مراسم بزرگداشت پنج ساعته یازدهمین «جشن نفس» عصر پنجشنبه 13 شهریورماه در برج میلاد با حضور هشت هزار نفر از مشتاقان و دست‌اندرکاران بخشش زندگی برگزار شد.665 خانواده که کارت سبز بر سینه داشتند، آمده بودند تا با شوق دست آن‌هایی را که قلب، ریه، کبد و... عزیزانشان را به یادگار داشتند، بفشارند. چشمان مشتاق آن‌هایی که کارت‌های قرمز در سینه‌داشتند هر لحظه به‌سویی می‌چرخید تا نشانه‌ای از کسی یابند که زندگی و نفس دوباره‌ای را بی‌هیچ نشان و ردپایی به آنان بخشیده بود.

در ابتدای مراسم  دکتر امید قبادی مدیر اجرایی جشن نفس، گفت: در دنیا دو نوع مرگ وجود دارد؛ حدود 10 درصد مرگ‌ها مربوط به مرگ مغزی می‌شود و 90 درصد از افراد به خاطر عارضه‌های قلبی فوت می‌کنند و در هر دو مقوله افراد در حالتی غیر قابل بازگشت قرار می‌گیرند. اما مقوله مرگ مغزی کمی با مرگ قلبی تفاوت دارد زیرا افرادی که دچار مرگ مغزی می‌شوند با اهدای عضو به افراد بیمار نیازمند به عضو زندگی دوباره‌ای می‌بخشند. در مرگ مغزی سلول‌های مغزی به طور کامل منهدم می‌شوند اما فردی که در کما رفته آناتومی و شکل اصلی مغز حفظ شده است و فقط اختلال در عملکرد سلول باعث می‌شود او در حالت بیهوشی قرار داشته باشد، از این رو فردی که در کما فرو رفته تا چند روز یا تا چند سال در این حالت قرار می‌گیرد.

نخستین اقداماتی که باید برای فرد مرگ مغزی صورت گیرد تا امکان اهدای عضو وجود داشته باشد قرار دادن لوله اکسیژن مصنوعی برای اکسیژن‌رسانی به مغز است تا قلب عملکرد خود را حفظ کند. بنابراین حضور بموقع اورژانس در 5 تا 10 دقیقه نخست حادثه امری ضروری و حیاتی است.

 خانواده مرد 40 ساله‌ای روی سن دعوت شدند که در سال 89  بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده و به پنج بیمار زندگی دوباره‌ای بخشیده بود. اشک از چشمان حاضران جاری شد. مرد 40 ساله‌ای که دو فرزند خردسال به نام آیسان و محمدمهدی دارد. سید وحید باقری 25 ساله گیرنده قلب، دکتر بهرام طهماسبی 30 ساله گیرنده ریه، سیده کبری عسگری 32 ساله گیرنده کبد از شهر‌کرد، مصطفی قنبری 60 ساله از زنجان گیرنده کلیه و اکرم سعادتی گیرنده کلیه روی سن دعوت شدند تا با خانواده‌ای که به آن‌ها زندگی بخشیده بود روبه رو شوند. مصطفی قنبری  گیرنده کلیه این مرد  دو کودک خردسال فرد اهدا کننده را در آغوش گرفت و صورت‌شان را غرق بوسه کرد. آن‌ها نمی‌دانستند با چه زبانی احساس خود را به خاطر بخشش بزرگ این خانواده به زبان آورند.

سپس دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور که در جشن نفس  حضور داشت، ضمن تشکر از زحمات صورت گرفته گفت:‌ برای ارتقای این فرهنگ مهم در کشور کارهای زیادی صورت گرفته است و البته حمایت وزارت بهداشت نیز لازم است. بعد از تلاش‌های سازمان‌ها و وزارت بهداشت در عرصه ادب و هنر نیز حضور هنرمندان در میان مردم لازم و ضروری است، این در حالی است که هنرمندان واقعی اهدا کنندگان هستند که در سخت‌ترین شرایط زندگی بهترین تصمیم دوران حیات‌شان را می‌گیرند. سفیران جشن نفس

گروهی از هنرمندان به‌عنوان  سفیران جشن نفس دراین مراسم حضور داشتند،‌ ثریا قاسمی رو به سوی حاضران در مراسم گفت:  از اینکه به این جشن دعوت شده‌ام خوشحالم و از تمام افرادی که در این مراسم حضور پیدا کرده‌اند از پزشکان و جراحان و محققان تشکر می‌کنم و به عنوان یک ایرانی به آن‌ها افتخار می‌کنم. این افراد نه تنها در ایران بلکه در جهان شناخته شده‌اند، باید به خود افتخار کنند که زندگی و حیات دوباره‌ای به بیماران بخشیده‌اند. تمام مادران جهان به شما افتخار می‌کنند و دعای خیرشان بدرقه راه شما است.

 رضا توکلی  یکی دیگر از هنرمندانی که به این جشن دعوت شده بود با بیان اینکه امشب در بین مردم شبی بی‌نظیر برای من رقم خورده است، اظهار کرد: در بین مردم مهربان و در این مراسم هیچ غروری دیده نمی‌شود، همه یک‌رنگ و همراه هم به پاسداشت زندگی آمده‌اند و در بین خانواده‌های اهدا کننده عشق، معرفت و انسانیت دیده می‌شود.

ایرج نوذری که به عنوان سفیر زندگی در یازدهمین سالروز جشن نفس دعوت شده بود، گفت:  من هنرمندی مردمی هستم و خود را از مردم می‌دانم و برای مردم می‌مانم. وقتی قرار است از این دنیا برویم چرا با دستان خالی سفر کنیم، چه خوب است که ببخشیم و بعد سفر کنیم اما یادمان نرود اگر می‌بخشیم نگاه خیرانه به آن نداشته باشیم زیرا عمل خیر وظیفه هر انسانی است.
وقتی یک همنوع یا از همه مهم‌تر یک هموطن را نجات می‌دهیم، باید بدانیم  به وظیفه‌مان عمل کرده‌ایم. چقدر خوب است که در میان مردم همیشه شاهد خلق صحنه‌های زیبا باشیم و باز هم این ثانیه‌های زیبا را خلق کنیم و به تصویر بکشیم.

کیانوش عیاری که نخستین کارگردان و نویسنده فیلم با موضوع اهدای عضو در سینما بود مدال اهدای زندگی را از دستان گوهر خیراندیش دریافت کرد و جزو سفیران رسمی جشن نفس شناخته و لوح اهدای زندگی از سوی دکتر هاشمی  وزیر بهداشت به وی اهدا شد. مدال جشن نفس به سعید ابوطالب پیشکسوت مستند ساز در عرصه‌های اجتماعی به خاطر فیلم «زندگی برای تو»  با موضوع اهدای عضو در سال 82 تقدیم شد.

در ادامه از داریوش ارجمند یکی دیگر از سفیران اهدای عضو، تقدیر به عمل آمد. وی گفت: در جهان کم هستند مردان و زنانی که از مرگ خود زندگی می‌سازند ولی شاهدیم ایرانیانی را که از مرگ خود زندگی می‌آفرینند. خانواده‌های اهدا کننده از احساس خود گذشته‌اند تا به بیماران نفس هدیه کنند.

رزیتا غفاری که به خاطر بازی در فیلم «دیگری» لوح سپاس و تندیس جشن نفس را دریافت کرده بود، گفت: خیلی خوشحال هستم که امشب در میان جمع مردم حضور دارم، دلم می‌خواهد مردم برایم دعا کنند تا با مرگ مغزی از دنیا بروم چون دوست دارم حتی زمان مرگ و در آخرین لحظات باعث زندگی همنوعانم باشم.


هدف از جشن نفس قدردانی از خانواده‌هایی است که اعضای عزیزان خود را برای ارتقای فرهنگ اهدای عضو بخشیده‌اند. امسال یازدهمین سالی است که این مراسم برگزار می‌شود و خوشحالیم که  در سال 93 به لطف وزیر بهداشت دکتر هاشمی  و معاونت بهداشت دکتر آقاجانی و دکتر زارع‌نژاد و مسئولان دیگر  جشن نفس برگزار شده است.

از این رو این توجه خاص باعث شد امسال فراتر از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حرکت کنیم و این بار مهمانان شرکت کننده از اقصی‌نقاط ایران دعوت شده بودند بنابراین اگر کمی و کاستی‌هایی را شاهد بودیم عذرخواهی می‌کنیم.
جشن نفس یک سفره است و هر کس گوشه‌ای از این سفره را برمی‌دارد و ثواب می‌برد، خیلی از افراد  بدون چشمداشت در این فرهنگ‌سازی همراه ما بوده‌اند و همه افراد دست به دست هم داده‌اند تا این مسیر هموارتر شود.

دیدگاه

    خیلی قشنگ و احساسی بود. واقعا به یه همچین خانواده هایی تبریک میگم

    پاسخ
*


* ارسال

مقالات مرتبط