مروارید

مروارید

مروارید

شکل گیری مروارید

صدف ها موجوداتی از خانواده ی  نرم تنان هستند که گاهي در ساحل دریا مي‌توان آنها را در حال خزيدن ديد . از آنجاکه اين نرم‌تنان کوچک غذاي لذيذي براي ماهي‌ها و برخی آبزیان بزرگتر از خودشان‌ هستند ، براي محافظت از خود به کمک ماده‌اي که از بدنشان ترشح مي‌شود ، پوسته ی سخت و محکمي ساخته و داخل آن زندگي مي کنند . جنس مرواريد نيز از همين ماده ی سخت است .

گاهي يک جسم خارجي مثل دانه‌اي شن يا يک موجود ريز دريايي ، وارد صدف شده و با بدن حساس آن  تماس پيدا مي کند .  جسم خارجی موجب عکس العمل نرم تن مي‌شود و نرم تن برای تجزیه ی جسم خارجی ماده ای از خود ترشح می کند . اما اگر موفق به تجزیه نشود ، برای ایزوله کردن ، دور جسم خارجی ، شروع به ترشح ماده ای از جنس پوسته ی صدف می کند .  اين ماده از کربنات کلسيم است . سرانجام  پس از تلاشی چند ساله ، حاصل ترشحات صدف برای مقابله با جسم خارجی ، به گوهری درخشان به نام مروارید بدل خواهد شد .

امروزه از روش‌هاي مختلفي براي توليد مصنوعي مرواريد استفاده مي‌شود . به این ترتیب ذرات شن را آگاهانه داخل صدف قرار داده و پس از دو الي سه سال ، صدف را از آب خارج کرده و مرواريد را از داخل آن برمي‌دارند .

باورهایی درباره ی مروارید

از گذشته های دور همواره این گوهر با ارزش را مظهری از پاکی و ظرافت و زیبایی می دانستند .
اعراب‌ و هندوها  از گذشته ‌های‌ دور شیفته‌ ی مروارید بوده  و تصور می کردند مروارید ، از قطرات‌ بارانی  که‌ شب هنگام از آسمان‌ به‌ دریا فرو می ‌ریزند و تصادفا" در دل‌ صدف‌ها جای‌ می‌ گیرند ،  به‌ وجود می ‌آید . همچنین آنها بر این باور بودند که  مروارید برای صاحبش ‌ بلند بختی می ‌آورد . بنابراین از نظر آنها بهترین هدیه برای نوعروسان ، چیزی جز مروارید نمی توانست باشد .
در میان برخی از قومیت های جنوب کشورمان نیز رسم‌ بر این‌ بود در مراسم‌ عقد یا عروسی‌ ، مادر داماد  یک‌ رشته‌ مروارید به‌ عروس‌ خود هدیه‌ کند .
انواع مروارید
 مروارید ها به دو نوع طبیعی و پرورشی تقسیم می شوند که هر کدام شامل  مروارید های آب شور که در اقیانوس ها به وجود می آیند و مروارید های آب شیرین که درآب های کوچکی مانند  رودخانه ها رشد می کنند ، هستند . کیفیت مروارید آب شور، بیشتر است .

تشخیص مروارید اصل
تشخیص مروارید اصل ، مهارت ساده ای نیست که به راحتی بتوان آموخت . در واقع این کار نیاز به تجربه ی زیادی دارد . گفته می شود ، مرواريد طبیعی در برابر اشعه ی ايكس درخشش سبز رنگي ایجاد می کند .

عمر مروارید
عمر مروارید  به طور متوسط 100 تا 150 سال‌ است . باید بدانید ، همانطور که مراقبت مناسب از مروارید ، در افزایش عمر آن مؤثر است ، هرگونه سهل انگاری ، حتی ممکن است فاسد شدن زود هنگام مروارید را به همراه داشته باشد .
5 عامل مؤثر بر بهای مروارید

1ـ اندازه : اندازه ی مروارید متغییر است . هر چه مروارید بزرگتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد . بزگترین مروارید که در موزه ی لندن نگهداری می شود ، به HOPE Pearl معروف است.
2 شکل : مرواریدهای طبیعی  ، معمولا" اشکال متنوعی دارند . اما هر چه شکل آنها منظم تر باشد ، ارزش آنها نیز بیشتر خواهد بود . معمولا"  مروارید های گرد و کروی شکل  گرانبها تر از انواع دیگر هستند .

 3- رنگ : اگرچه معمولا" مروارید طبیعی را سفید تجسم می کنیم ولی مروارید هایی به رنگ‌های صورتی ، زرد ، سبز ، آبی ، قهوه‌ای و سیاه نیز وجود دارند .  رنگ مروارید ها با توجه  به  گونه ی صدف و شور یا شیرین بودن آب محل پرورش آنها متفاوت است . برای نمونه رنگ بادمجانی از نمونه های دیگر، بسیار گرانبهای مروارید است . 
 4- جلا : هرچه ضخامت سطح مروارید بیشتر باشد ، جلای مروارید نیز بیشتر خواهد بود .  براق بودن مروارید نیز در تعیین قیمت آن مؤثر است .
 5- هماهنگی : بهتر است در مروارید های رشته ای از نظر اندازه ، رنگ و جلا ، هماهنگی مناسبی برقرار باشد . در واقع یک رشته از مرواریدهایی که شباهت و هماهنگی کاملی به لحاظ رنگ و اندازه و جلا دارند ، به مراتب گرانبهاتر از نمونه های دیگر است .

نکات مهم درباره ی نگهداری مروارید

مروارید ، گوهر بسیار حساسی است که نگهداری آن نیاز به توجه و دقت زیادی دارد . نبايد در محل‌هاي خيلي خشك ، مرطوب و یا تاریک مانند صندوقچه نگهداری شود و از آنجاکه مروارید ها از سختی پایینی برخوردارند ، لازم است آنها را دور از سایر  جواهرات نگهداری نمایید تا در اثر برخورد احتمالی با آنها ، آسیب نبینند . سطح مروارید ها متخلخل بوده و موادی همانند اسید ، چربی  و یا حتی عرق بدن را به خود جذب می کنند . بنابراین توصیه می شود هنگام استفاده از مروارید ، مراقب باشید با مواد آرایشی و بهداشتی مانند اسپری مو یا عطر و ادکلن کمترین تماسی نداشته باشد . چراکه اینگونه مواد ممکن است موجب تغیییر رنگ و یا حتی فاسد شدن مروارید شوند . بهتر است بعد از هر بار مصرف آنها را با دستمال نرم ، تمیز کرده و در جای خود قرار دهید . می توانید آنها را با محلول صابون های ملایم و آبی با دمای اتاق ، شستشو دهید . برای محافظت بیشتر از مرواریدها ، بهتر است هر دو هفته یک بار ، آنها را در ظرفی از نمك خالص دريایی قرار دهید . 

*
امتیاز دهید :*

مقالات مرتبط

 1. جشنامه
 2. کوچه مد

مقالات پربازدید

محبوب ترین ها

 1. آموزش آرایش برای برجسته شدن لب ها
  آموزش آرایش برای برجسته شدن لب ها
  چگونه لب های نازک را برجسته تر کنیم -آموزش تصویری آرایشِ لب
 2. 4 راه برای درمان سریع تبخال لب در خانه
  4 راه برای درمان سریع تبخال لب در خانه
  مبتلایان به تبخال...ازاین کابوس راحت شوید