شما توی انتخاب چایی به چه چیزایی دقت میکنید

شما توی انتخاب چایی به چه چیزایی دقت میکنید

چای خوب را از 100 کیلومتری بشناسید

 در مورد چای سیاه و نحوه انتخاب آن، چند قانون اصلی و علمی وجود دارد. درشتی چای یکی از نکات مهم است. بوی چای هم حرف اول را در طعم و مزه خوب چای می‌زند.رنگ سیاه چای هم مشخصه دیگر مرغوب بودن آن است.ولی تا وقتی چای را دم نکنیم نمی‌توانیم جلوتر از این برویم.

چای درشت بخرید:

به دلیل آنکه در روند تخمیر مواد تلخ‌کننده چای بیشتر می‌شود گفته شده هر چه برگ چای درشت‌تر باشد این مواد که یبوست‌آور هم هستند در آن کمتر یافت می‌شود اما هر چه چای خردتر و پودرتر باشد این مواد در آن بیشترند. در ضمن، هر چه چای پودرتر باشد رنگ تولیدی تیره‌تر و مزه آن تلخ‌تر خواهد بود و به مذاق هر کس خوش نخواهد آمد. به طور کلی، باید گفت چای درشت از نظر کیفیت بهتر از چای‌ ریز و پودری است.
چای بدون عطر را انتخاب کنید:

چای طبیعی در حالت طبیعی رنگ نزدیک به قرمزی دارد. اگر به چای هیچ افزودنی اضافه نشود رنگ، بو و مزه خوبی داشته و بی‌ضرر است اما اضافه کردن رنگ و عطری کردن آن به شکلی که بوی تند و رنگ قرمز پررنگ پیدا کند، مضر می‌شود. چای طبیعی در مدت کوتاه رنگ غلیظی پیدا نمی‌کند. مطمئنا چای طبیعی بدون رنگ و بوی اضافه شده سالم‌تر و بهتر است.
برداشت بهاره در اولویت است:

 چای در سه فصل بهار، تابستان و پاییز چیده می‌شود. در فصل زمستان چای برداشت نمی‌شود به این علت که هر چه از بهار به فصل تابستان و زمستان نزدیک می‌شویم، قسمت‌های چوبی برگ زیادتر می‌شود. بهترین، مرغوب‌ترین و خوش‌طعم‌ترین چای مربوط به چای بهاره است و بعد چای تابستان و پاییز قرار می گیرند.
 

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط