جشنواره غذاهای ماندگار گرگان

جشنواره غذاهای ماندگار گرگان

گرگان و غذاهای سنتی

طبر

گرگان- جشنواره غذاهای ماندگار با همکاری کانون سالمندان جهاندیدگان در حالی برگزار شد که جامعه متوجه پتانسیل بالا و توانمندی های این قشر و نقش غذای سالم در سلامت افراد شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جشنواره غذاهای ماندگار از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری بخش خصوصی به مدت دو روز در حال برگزاری است. بازدید زیاد در روز افتتاحیه این جشنواره نشان داد که شهروندان از برگزاری چنین نمایشگاه هایی با هدف سلامت بیشتر و آشنایی با غذاهایی که رو به فراموشی است استقبال می کنند.

سیبسی

این جشنواره فرصت خوبی برای معرفی غذاهای سالم است

یکی از غرفه داران این جشنواره و عضو کانون جهان دیدگان به خبرنگار مهر، گفت: وقتی پیشنهاد این جشنواره از سوی کانون اعلام شد با استقبال زیادی از طرف خود اعضا مواجه شد.

سیسی

معصومه اسکندری که ۵۸ ساله است، افزود: من خودم کار سبز کردن جوانه گندم و طبخ غداهای سنتی را انجام می دهم و خیلی خوشحالم که این فرصت در اختیار ما قرار گرفت.

یبلی

وی ادامه داد: حضور در این جشنواره نه تنها باعث می شود دوستان و کار آن ها را ببینیم بلکه باعث شناسایی بازار هدف ما هم می شود و این گونه می توانیم فعالیت های خود را در زمینه غذاهای سنتی اقتصادی کنیم.

سیب

اسکندری با بیان اینکه مبلغی به عنوان داشتن غرفه پرداخت نکردیم، گفت: همین جشنواره باعث شد با تنوع غذایی بیشتری آشنا و اطلاعات خود را به یکدیگر منتقل کنیم.

توجه به احیای غذاهای سنتی باید بیشتر شود

طزسی

مدیرعامل کانون جهاندیدگان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهداف این نمایشگاه گفت: این اولین تجربه ما در خصوص برگزاری چنین نمایشگاهی بود.

صفیه هادی پور با بیان اینکه سعی کردیم با برگزاری این نمایشگاه توجه به احیای غذاهای سنتی را بیشتر کنیم و از غذاهایی استفاده کنیم که باعث سلامت بیشتر می شود.وی با بیان اینکه در حال حاضر این کانون ۲ هزار عضو دارد، ادامه داد: ما از سال ۱۳۸۵ به صورت خودجوش کار خود را برای تحقق سالمندی سالم و پویا شروع کردیم.هادی پور با اشاره به اینکه در کنار چالش های سالمندی فرصت هایی هم وجود دارد، افزود: نمی شود از سالمندی در زندگی هر شخص جلوگیری کرد ولی سالم پیر شدن امکان پذیر است.وی با بیان اینکه در هفته دو روز همایش همگانی برای سالمندان برگزار می شود، گفت: یک روز همایش همگانی برای بانوان سالمند داریم که حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر آموزش هایی در خصوص مراقبت های اجتماعی، جسمی و این موارد می بینند.مدیرعامل کانون جهاندیدگان توضیح داد: یک جلسه هم صرف آموزش های مهارت زندگی می شود که به شکل کارگاهی پرسش و پاسخ برگزار می شود.هادی پور تصریح کرد: برای همایش های همگانی که برای سالمندان برگزار می کنیم هیچ کارت عضویتی لازم نداریم و هر سالمندی حتی اگر عضو این کانون هم نباشد می تواند از این همایش ها بهره مند شود.وی در خصوص کارت عضویت در این کانون گفت: برای کلاس های یوگا، بدنسازی، حرکات درمانی، زبان انگلیسی، کامپیوتر، قرآن، نهضت سوادآموزی کارت عضویت لازم است.وی ادامه داد: حق عضویت در این کانون ۵ هزار تومان است و این عضویت باعث می شود فرد سالمند به خودش اجازه دهد نظارت، انتقاد و پیشنهاد خود را داشته باشد و کانون را از خودش بداند.کشور در آینده با بحران سالمندی مواجه خواهد شد.هادی پور با بیان اینکه سعی داریم در جامعه حضور فعالی داشته باشیم، تصریح کرد: با این حضور جامعه متوجه پذیرش سالمند می شود و امکاناتی را برای ارتقا کیفیت زندگی سالمند در نظر می گیرد.

 منبع : www.mehrnews.com

 

 

 

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط