آشپزی از نوع ایرانی

آشپزی از نوع ایرانی

دلمه برگ مو

مواد لازم:

برگ مو تازه .... 500 گرم،گوشت چرخ کرده .... 500 گرم،تره ... 150 گرم،جعفری .... 150 گرم،ترخون .... 50 گرم،

مرزه .... 50 گرم،پیازچه .... 50 گرم،شوید .... 50 گرم،نعنا .... 50 گرم،پیاز ... 1 عدد،برنج .... نصف پیمانه

لپه .... نصف پیمانه،نمک و فلفل و زردچوبه .... به میزان لازم،شکر .... 1 پیمانه،سرکه .... 1 پیمانه

طرز تهیه:

 برگ مو ها را شسته کنار بگذارید . یک قابلمه را آب کرده به همراه کمی نمک روی حرارت قرار داده تا جوش بیاید . برگ مو ها به مدت 5-6 دقیقه در آب در حال جوش انداخته تا نرم شوند . سپس آبکش کرده کنار بگدارید تا خنک شود .

 پیاز را خرد کرده و در روغن تفت دهید . سپس گوشت را اضافه کنید تفت دهید تا آب آن کشیده شود . سپس نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کنید و سبزی دلمه را که از قبل شسته و خرد کرده اید به گوشت بیفزایید .

 لپه را 3 ساعت بخیسانید سپس با یک پیمانه آب بگذارید تا بپزد و کامل نرم شود .

 برنج را نیز در آب در حال جوش و نمک بریزید و پس از نرم شدن آب کش کنید .

برنج و لپه را نیز به مواد گوشتی بیفزایید و کمی تفت داده تا مواد دست هم شود .

برگ مو ها را روی میز باز کرده و مقداری ار مایه دلمه را داخل آن قرار دهید و چهار طرف برگ را جمع کنید تا مانند یک بقچه بسته شود . تمام برگ ها را پر کنید . توجه کنید که برگ های کوچک را کنار هم قرار داده و دوتایی بپیچید .

کف قابلمه را چند برگ روی هم بچینید تا از چسبیدن دلمه ها به کف ظرف جلوگیری شود و دلمه ها را مرتب روی هم بچینید . این کار را تا ارتفاع 5-6 سانتی متر قابلمه ادامه دهید .

یک لیوان آب را به همراه نصف لیوان روغن بر روی دلمه ها داده و یک بشقاب کوچکتر از دهانه قابلمه بر روی دلمه ها برگردانید تا فشار آن باعث شود دلمه ها باز نشوند . به مدت 60 دقیقه در قابلمه را بسته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا دلمه ها بخار پز شوند .

  شکر و سرکه را مخلوط کرده و آرام آرام و در چند مرحله روی دلمه ها بدهید و 10 دقیقه دیگر زمان دهید تا چاشنی به خورد دلمه برود.

بعد از این زمان دلمه ها آماده است با دقت آن ها را از قابلمه خارج کرده و در ظرف مناسب برای سرو بچینید .

نکات :

  برگ های مورد استفاده در دلمه باید برگ های سبز روشن و جوان باشند . زیرا برگ های کلفت و پیر بافت سفتی دارند و هنگام خوردن زیر دندان آمده و خوشایند نیست.

 میتوانید برگ را بری استفاده در فصول دیگر در تابستان آماده کنید و در یخچال نگهداری نمایید . به این صورت که برگ را در آب نمک و سرکه تنها یک شوک حرارتی در حد 2 دقیقه دهید و با همان آب پس از سرد شدن در شیشه های در بسته نگه داری کنید

3 چاشنی دلمه بسته به ذائقه افراد متفاوت است . بعضی از نقاط ایران (بیشتر در شمال کشور) چاشنی دلمه را با رب انار و ترش تهیه میکنند و بعضی نقاط (بیشتر ترک زبانان ایران ) چاشنی را بسیار شیرین و با شیره انگور میگیرند. بعضی نیز به جای سرکه از آب لیمو استفاده میکنند .

4   مایه دلمه را داخل برگ ها بیش از اندازه نریزید . زیرا باعث میشود که دلمه ها در هنگام پخت باز شوند و مواد داخل آن خارج شود .

5 دلمه را به صورت گرم یا سرد همراه نان یا خالی و در بعضی مناطق همراه ماست میخورند .

6  توجه کنید که چاشنی دلمه را زود نریزید . زیرا باعث سفت شدن آن میشود .

7  دلمه را به شکل رول هم میپیچند که در این مدل هم بسیار زیبا میشود

منبع:آشپزی ایرانی

نظرات شما ،ما را درارائه بهتر یاری می دهد 

دیدگاه

    خیلی ممنون من خیلی وقته دنبال طرز تهیه اش هستم

    پاسخ
*


* ارسال

مقالات مرتبط