مهربران

مهربران

مهربران

مهربران

مهر بران « مهر برون » یا خرج بران « خرج برون » ، سنتی است که درمیان بعضی از قومیت ها و قبل از مراسم ازدواج  معمول بوده است . این مراسم با حضور مردان و برای تعیین مهریه و شیربهای عروس برگزار می شده است که البته گاهی گونه ی زنانه ی این مراسم ، « بله بران » خوانده می شود.

نحوه ی برگزاری

 بعد از مراسم خواستگاری و اطمینان دو خانوده از به انجام یافتن ازدواج ، خانواده ی داماد از خانواده ی عروس درخواست برگزاری مراسم « مهر بران » می‌ نمایند . البته رسم بر این بود خانواده ی عروس پس از چند مرتبه مخالفت ، موافقت خود را اعلام نمایند . علت مخالفت های آنها تنها این بوده که به طور ضمنی به خانواده ی داماد بگویند که عجله‌ای در شوهر دادن دختر خود ندارند . در روز تعیین شده ، بزرگان خانواده ها ی عروس و داماد در منزل عروس دور هم جمع شده و درباره ی میزان مهریه و شیربها تصمیم گیری می نمودند .

البته هدف دیگر این مراسم مکتوب کردن مهریه و شیربهای تعیین شده بود که با خط خوش می نوشتند . داماد موظف بود آن را امضاء نموده و به آن متعهد ‌شود . حاضران نیز با امضای خود به مندرجات قباله ی تنظیم شده رسمیت می‌بخشیدند .

شیرینی خوران

رسم بر این بود که تا توافق نهایی صورت نگرفته ، میهمانان فقط با چای پذیرایی شوند و تنها پس از توافق نهایی ، شیرینی به مجلس آورده می‌شد . گاهی نیز این مجلس با بله بران و شیرینی خوران ادغام شده و تاریخ جشن عقد نیز در همان مجلس مشخص می شد .‌

*
امتیاز دهید :*

مقالات مرتبط

 1. جشنامه
 2. جشن عروسی من

مقالات پربازدید

محبوب ترین ها

 1. آموزش آرایش برای برجسته شدن لب ها
  آموزش آرایش برای برجسته شدن لب ها
  چگونه لب های نازک را برجسته تر کنیم -آموزش تصویری آرایشِ لب
 2. 4 راه برای درمان سریع تبخال لب در خانه
  4 راه برای درمان سریع تبخال لب در خانه
  مبتلایان به تبخال...ازاین کابوس راحت شوید