فرانسه ،حضور مانکن های لاغر را برروی صحنه ممنوع کرد

فرانسه ،حضور مانکن های لاغر را برروی صحنه ممنوع کرد

پایان دوران درخشش مانکن‌های لاغراندام

فرانسه حضور مانکن‌های بسیار لاغر در صحنه‌ مد را ممنوع کرد.

فرانسه با وضع قانونی جدید حضور مانکن‌های لاغر و استخوانی را بر روی صحنه‌های دنیای مد ممنوع کرد. از این پس نه تنها آژانس‌های مدلینگ بلکه مروجان و مبلغان لاغری بیش از حد نیز در فرانسه موظف به رعایت این قانون‌اند.

دولت فرانسه با تقویت مبارزه با بیماری ایده‌آل‌پنداری لاغری بیش از حد به مقابله با اندیشه غالب در عرصه مد و مدلینگ پرداخته است. پارلمان این کشور اصلاحیه قانونی را از تصویب گذرانده که اشتغال زنان بیش از حد لاغر به عنوان مانکن را ممنوع کرده است.

شاخص توده بدنی یا BMI شاخصی است برای تخمین میزان چربی بدن. این شاخص با تقسیم کردن وزن فرد به مجذور قد او به‌دست می‌آید. مسئولان بهداشت و درمان فرانسه اعلام کرده‌اند، آژانس‌های مدلینگ دیگر نباید افرادی بسیار لاغر و نحیف را که وزنشان از حداقل تعیین‌شده در این شاخص کم‌تر است استخدام کنند. مجازات تخطی از این قانون شش ماه حبس و ۷۵ هزار یورو جریمه نقدی خواهد بود.

پارلمان فرانسه با رأی به لایحه اصلاحی قانون جدید بهداشت و سلامت، تحریک و تبلیغ لاغری بیش از حد در صفحات اینترنتی را نیز قابل مجازات شمرد و برای آن مجازات یک سال حبس و ۱۰هزار یورو جریمه نقدی قائل شد. این قانون مربوط به آن دسته از صفحات اینترنتی می‌شود که از لاغری بیش از حد تجلیل کرده و رژیم‌های غذایی مربوط به آن را تجویز و تبلیغ می‌کنند.

اعتراض آژانس‌های مدلینگ

در پاریس که مهد مد است آژانس‌های مدلینگ علیه این طرح اعتراض کرده‌اند. آنها می‌گویند، با توجه به رقابت بین‌المللی در عرصه مد، وضع این مقررات صرفا برای فرانسه بی‌معناست.

در فرانسه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر که اکثر آنها جوان‌اند از "آنورکسیا" رنج می‌برند. آنورکسیا نوعی اختلال روانی است که در آن فرد تصور می‌کند که خیلی چاق است. او میل به غذا خوردن را از دست داده و از خوردن غذا امتناع می‌کند، حتی اگر از شدت لاغری پوست و استخوان شده باشد.

gghh

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط