جشنواره هنر مستند سازی

جشنواره هنر مستند سازی

جشنواره فیلم مستند در شهر سالونیک یونان

شهر سالونیک در یونان بار دیگر هنر مستندسازی را گرامی داشت. هفدهمین دوره جشنواره فیلم مستند از ۲۲ اسفند تا ۲ فروردین با موفقیت در این شهر برگزار شد. تمرکز جشنواره امسال بر روی مستندهایی با موضوعات معاصر اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و داستانهایی با زمینه های شخصی، هنری و یا مربوط به موزیک و یا محیط زیست بود.

جایزه فیپرچی که توسط منتقدان اهدا می شود به فیلم «هایل آرکادیا» به کارگردانی فیلیپوس کوتسافتیس تعلق گرفت.

این فیلم مستند سفری شاعرانه به آرکادیا، منطقه ای در پلوپونس است. سفری به گذشته و حال منطقه ای که پر از داستان و اسطوره است. آرکادیا نه تنها برای یونانی ها اهمیت دارد بلکه مردم کشورهای غربی هم آن را جایی ایده آل و همچون بهشت می دانند.

فیلیپوس کوتسافتیس، کارگردان فیلم می گوید: «من وقتی به آرکادیا رفتم چیزی در مورد این محل نمی دانستم. باید همه قسمتها و جزئیات باقی مانده از عناصر اساطیری تا دوره های تاریخی و ماقبل تاریخ تا امروز را می یافتم. باید همه این اطلاعات را با جزئیات زندگی امروزه ترکیب می کردم.

جشنواره فیلم مستند سالونیک برای آشنایی و درک موضوعات دوره معاصر فرصتی مناسب است. این جشنواره جشنی بزرگ برای صنعت فیلمسازی است و این شهر آن را با آغوش باز پذیرفته است. بیش از ۵۵ هزار نفر امسال به تماشای ۱۶۸ فیلم برنامه ریزی شده از ۴۵ کشور مختلف نشستند. به گفته کمیسیون اروپا این جشنواره سومین جشنواره مهم فیلم مستند در اروپاست.

6ف6ف

عاعا

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط