چرا روی کیک شمع روشن میکنیم

چرا روی کیک شمع روشن میکنیم

فلسفه شمع تولد

کیک تولد از اجزای مراسم تولد محسوب می‌شود. روی کیک شمعی عددی یا تعدادی شمع معادل یک سال کمتر از سن شخص در روز تولد وی می‌گذارند و این بدین معنی است که شخص سن سال قبل را پشت سر می‌گذارد. معمول است شخص در هنگام فوت کردن شمع های جشن تولدش نیز آرزویی کند.

فلسفه شمع جشن تولد روایت های زیادی دارد. برخی میگویند:

عالم خلقت اگر تجزیه شود به چهار عنصر می رسیم: آب...آتش...باد....خاک

براساس باور های گذشتگان اگر موقع دعا کردن این چهار عنصروجود داشته باشند استجابت دعا انجام می شود.

در شمع این چهار عنصر را داریم : موم شمع: خاک, شعله شمع: آتش, دود شعله: باد و موم ذوب شده: آب

و به روایت دیگر میگویند: 

استفاده از شعله های شمع با توجه به اهداف متافیزیکی،به گذشته های دور بر می گردد. شمع، نماد و سمبل انسان فعال است. هم از نظر فیزیولوژیکی و هم از نظر روانی، استفاده از شمع در درمان، به طور ناخودآگاه تقلید از شیوه های نیاکانمان است که در طول تاریخ به آن عمل می کردند. در دوران کهن،آتش مظهر بزرگ ترین قدرتی شناخته می شد که زندگی و روح انسان ها را تحت تاثیر قرار می داد.

بنابراین، استفاده از نور شمع برای اهداف متافیزیکی و مدیتیشن برای برخورداری از تأثیرات و جنبه های روانی آن در ارتباط با ذهن و روح انسان می باشد.

شمع خاموش، نمادی از زندگی عادی و سکوت و انزواست که هیچ لطفی ندارد. برای ایجاد تحول و دگرگونی در این زندگی باید آتش معنویت را بر افروخت. آتش سمبل معنویت است. پیمودن مراحل کمال، به تولد دوباره (تولد معنوی) نیاز دارد.

 

دیدگاه

  سلام این شمع تولد واقعا شده بود فلسفه ای واسه ی اطرافیان ما. برخی حرف شما رو میگفتن بعضیا چیز دیگه ای میگفتن. ممنونم از گفته هاتون

  پاسخ

  سلام ممنون از توجه تون به وبسایت ما

  پاسخ

  سلام چرا داخل شمع روشن کیک انگشترمیزارن میشه پاسخ بدین

  پاسخ

  برایم جالب وقشنگ واموختنی بود ممنونم ازتون.

  پاسخ

  بسیار لطیف وخواندنی

  پاسخ

  سلام يكي از دوستان ما فرمودند شمع را فوت ميكنند كه فوت (مرگ) نكنند

  پاسخ

  تعبیر خاموش شدن خود به خود شمع موقع ارزو کردن چیع

  پاسخ

  شما که میگی باید شمع یکسال قبلو بذارن پس بچه ای که تازه یکسالش شده باید شمع صفر بذارن واسش دیگه،پس یکم فک کنین و مطلب درست بذارین

  پاسخ

  جالب بود اما کاش با کمی دقتی بسیار پاسخ همه را می دادید🌹

  پاسخ

  اون عزیزی که فرمودند چرا بچه ۱ساله شمع ۱ براش میزارن چون دقیقا ۱ساله شده چندماهش که نیست براش تولد بگرن. و وارد سال بعدی میشود یعنی رفت تو سال پس درسته .

  پاسخ
*


* ارسال

مقالات مرتبط