جشن های سنتی

جشن های سنتی

رنگ و بوی جشن نوروز در جمهوری آذربایجان

هر ساله حدود سیصد میلیون نفر در سراسر جهان نوروز را جشن می گیرند. نوروز در ایران و برخی کشورهای آسیای میانه جشن آغاز سال نو است. این جشن با قدمتی بیش از سه هزار سال، یکی از کهن ترین آیین های جهان به شمار می رود.

از سال ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شده است. جشن نوروز جغرافیای پهناوری دارد و علاوه بر ایران و چند کشور منطقه، از هند تا کشورهای آسیای میانه را شامل می شود. جشنهای عید نوروز در هر کدام از این فرهنگها و اقوام مختلف است. در جمهوری آذربایجان، همسایه شمالی ایران نیز مردم از یک ماه قبل به استقبال این جشنها می روند.

بازار باکو همزمان با نوروز رنگ و بوی دیگری دارد. سبزیجات تازه، میوه، گوشت وماهی در غرفه های مختلف این بازار عرضه می شود.

به همراه المین شریوف، یکی از سرآشپزهای مشهور به “تازه بازار” باکو می رویم تا برای غذای نوروزی خرید کنیم و از طریق غذا با فرهنگ نوروز در آذربایجان آشنا شویم.

یکی از غذاهایی نوروز در آذربایجان ماهی شکم پر است. المین شریوف درباره طبخ این غذا می گوید: «می خواهیم ماهی شکم پر درست کنیم. ماهی شکم پر غذای سنتی منطقه است. شکم ماهی را با گردو، پیاز و آلوچه پر می کنیم

دومین غذای اصلی روی میز شام سال نو، برنج است که در کنار غذاهای دیگر سرو می شود. المین به همراه برنج، خورشتی ترش با گوشت بره، شاه بلوط، آلوچه، کشمش و زردآلو آماده می کند.

ffg

uhyu

hgh

6t6y

yt

rtr

ggg

ghgh

tyyu

gyh

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط