آرزوی رحمت برایشان داریم

آرزوی رحمت برایشان داریم

چهره‌های فرهنگی و هنری ایران که در سال ۹۳ درگذشتند

انوشیروان ارجمند

انوشیروان ارجمند در روز ۲۳ آذر در سن ۷۳ سالگی درگذشت. پزشکان دلیل مرگ این بازیگر را ایست قلبی اعلام کردند. ارجمند حدود نیم قرن در تئاتر و سینمای ایران فعال بود. انوشیروان ارجمند ۲۷ مهر ۱۳۲۰ در زاهدان به دنیا آمده بود. از اواخر دهه ۴۰ به عنوان بازیگر و کارگردان تئاتر در مشهد فعالیت هنری خود را آغاز کرد. فعالیت سینمایی او از سال ۱۳۶۲ به عنوان بازیگر در فیلم "گفت زیر سلطه من آیید" آغاز شده بود.

ghfgg

مرتضی احمدی

مرتضی احمدی، هنرمند پیشکسوت ایرانی در آذرماه ۹۳ در سن ۹۰ سالگی به دلیل مشکلات ریوی در تهران درگذشت. وی با سابقه‌ای درخشان در تئاتر، رادیو و تلویزیون از معدود تهرانی‌های اصیل به جای مانده بود و به عنوان استاد مسلم فرهنگ کوچه بازار تهران قدیم شناخته می‌شد. احمدی دو آلبوم را با نام "صدای طهرون قدیم" منتشر کرد که در آنها ترانه‌های روحوضی قدیمی را اجرا کرده بود.

gg

سارا بنی‌صدر

سارا بنی‌صدر از هنرمندان تئاتر عروسکی کودک و نوجوان، پس از دوسال تحمل بیماری سرطان در هفتم شهریور ۹۳ درگذشت. خانم بنی‌صدر در زمان مرگ تنها ۴۱ سال سن داشت. او در نمایش‌هایی هم‌چون رویای شال زرین، سلیمان و سمردون، شمشیر و باد و شلاق و آدم بلا، دیو ناقلا به عروسک‌گردانی پرداخته بود.

jujjk

سیمین بهبهانی

سیمین بهبهانی٬ غزل‌سرای معاصر ایران٬ مرداد ۹۳ در سن ۸۷ سالگی در بیمارستان پارس تهران درگذشت. خانم بهبهانی بخاطر سرودن غزل در وزن‌های بی‌سابقه "نیمای غزل" لقب داشت. بخش عمده غزل‌های سیمین بهبهانی در ۳۵ سال گذشته رنگ و بوی سیاسی و اجتماعی و زبانی خودویژه و بسیار جسورانه داشت. از وی بیش از ۲۰ مجموعه شعر منتشر شده است.

uoou

مجید بهرامی

مجید بهرامی، بازیگر سینما و تئاتر ایران هم یکی دیگر از قربانیان سرطان در سال ۹۳ بود که در آبان امسال درگذشت. بهرامی که با سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کرد، مدتی نیز در کلینیک شهر توبینگن آلمان برای پیوند مغز استخوان بستری بود. بهرامی در فیلم‌هایی چون بدرود بغداد، گیلانه، دانه‌های ریز برف و تئاتر سیاه‌ها، خانه‌ای در گذشته ما، عشق آباد و عجایب المخلوقات ایفای نقش کرده بود.

jkjkj

مرتضی پاشایی

مرتضی پاشایی در ۲۳ آبان ۹۳ درگذشت. مرگ این خواننده جوان موسیقی پاپ به یکی از پر سر و صداترین و البته حاشیه‌سازترین مرگ افراد سرشناس در ایران در دهه‌های اخیر تبدیل شد. مرتضی پاشایی مبتلا به سرطان معده بود و پس از یک دوره بیماری سخت در سن ۳۰ سالگی درگذشت. با مرگ او تجمعات بسیاری در شهرهای مختلف ایران برگزار شد و در مراسم خاک‌سپاری او نیز عده بسیاری شرکت کردند.

h

عظیم جوانروح

عظیم جوانروح، فیلمبردار "قصه‌های مجید" و از فیلمبرداران قدیمی سینمای ایران هم در اثر بیماری سرطان در هفتم آذر ۹۳ درگذشت. عظیم جوانروح، فیلمبردار قدیمی سینما و تلویزیون مبتلا به سرطان روده بود. "قصه‌های مجید" از جمله تصویربرداری‌های جوانروح محسوب می‌شود که با استقبال خوب در زمان پخش مواجه شد. او همچنین به مدت هفت سال مشغول فیلمبرداری سریال "مختارنامه" بود.

hk

اکبر خواجویی

اکبر خواجویی در ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ درگذشت. خواجویی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده سینما و تلویزیون بود. سریال پدرسالار یکی از پرمخاطب‌ترین کارهای اکبر خواجویی بود. آقای خواجویی در سن ۶۷ سالگی پس از یک دوره بیماری در بیمارستانی در تهران درگذشت.

اا

حسن رضیانی

حسن رضیانی هم در تابستان سال ۹۳ درگذشت. آقای رضیانی متولد ۱۳۱۰ در مشهد و بازیگران پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران بود. حسن رضیانی به دلیل ایفای نقش عین‌الله باقرزاده در مجموعه فیلم‌های صمد به کارگردانی پرویز صیاد شهرت بسیاری داشت. رضیانی در دو سال آخر عمر خود از بیماری آلزایمر رنج می برد. آقلی رضیانی سرانجام در ششم ۶ شهریور ۹۳ به علت ایست قلبی در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

لا

باقر صحرارودی

باقر صحرارودی در هشتم تیر ۹۳ درگذشت. صحرارودی در دانشکده ادبیات فسا و شیراز و دانشکده ادبیات و هنرهای زیبای تهران تحصیل کرده بود و از سال ۱۳۳۴ فعالیت هنری خود را آغاز کرد. نخستین حضور او در سینما در نقش معلم صمد بود.

اا

ناصر گیتی‌جاه

ناصر گیتی‌جاه، بازیگر پیشکسوت سینما، تلویزیون و تئاتر هم در فروردین سال ۹۳ در ۷۹ سالگی درگذشت. از سریال‌هایی که این بازیگر در آنها به ایفای نقش پرداخته بود، می‌توان به خانه به دوش، خاله سارا، مش خیرالله و صندوقچه اسرار، نیمه پنهان ماه، همسایه‌ها، خداحافظ بچه و پهلوانان نمی‌میرند اشاره کرد.

تتا

محمدرضا لطفی

محمدرضا لطفی پس از یک دوره جدال با بیماری سرطان در ۶۸ سالگی در اردیبهشت ۹۳ چشم از جهان فروبست. از او به عنوان "استاد مسلم تارنوازی" ایران یاد می‌کنند. لطفی سابقه‌ همکاری با بسیاری از هنرمندان سرشناس را داشت. لطفی در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی به مدت یک سال و نیم مدیریت گروه موسیقی دانشکده‌ موسیقی دانشگاه هنرهای زیبای تهران را برعهده داشت.

اا

 

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط