جشنواره تئاتر فجر93 :

جشنواه بین المللی تئاتر فجر از مهم‌ترین جشنواره‌های تئاتر در ایران است که به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همزمان با دهه فجر برگزار می شود. برگزار کنندگان این جشنواره مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و موسسه بین‌المللی تئاتر هستند و دارای بخش‌های گوناگونی مانند بخش نمایش صحنه‌ای، بخش بین‌الملل، بخش نمایش‌های رادیویی، و بخش نمایش خیابانی است.

تاریخچه

اخبار

برنامه ها

کی و کجا

برندگان

سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، این مراسم با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون امور هنری، اردشیر صالح‌پور دبیر سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر فجر و جمع زیادی از هنرمندان از ساعت 20 تا 23:30 در تالار وحدت برگزار شد.بخش عمده‌ای از این مراسم، به اهدای جوایز برندگان بخش‌های مختلف جشنواره سی‌و‌سوم تئاتر فجر از جمله مسابقه مرور، خیابانی، تازه‌ها، بین‌الملل و ... اختصاص داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از مراسم تقدیر از خانواده شهیدان عرصه تئاتر، پشت تریبون قرار گرفت و سخنرانی خود را آغاز کرد.علی جنتی با تاکید بر این که تئاتر درعرصه بین‌المللی نیازمند آن است تا با هنرِ جهانی، زبانی مشترک پیدا کند، گفت: باید سنت‌های نمایشی خود را به جهانیان بشناسانیم. تئاتر ایران این ظرفیت را دارد که در عرصه تعاملات بینافرهنگی به گذرگاه تضارب اندیشه‌های اخلاق‌مدارانه تبدیل شود.او تاکید کرد: «تئاتر هنری شریف، اصیل، الهام‌بخش و عاری از هرگونه مطلق‌انگاری است؛ و همین گونه است که باید بدان به مثابه ضرورتی اجتماعی و هنری اثرگذار نگریست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «هنرمند تئاتر آزاداندیش است و از ویژگی‌های آزاداندیشی، نقدپذیری است؛ نقدی که مایه رشد و بزرگ شدن است. او نقد را می‌شنود، عُرف را می‌پذیرد و به نظر منتقد و مخالف احترام می‌گذارد اما تحقیر و محدودیت را برنمی‌تابد.

آیین پایانی سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید و نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. سپس، عباس سجادی به عنوان مجری، پشت تریبون قرار گرفت و مراسم با اهدای جوایز برترین‌های بخش مسابقه مرور تئاتر ایران کلید خورد.

اول تا دوازدهم بهمن ماه در تالار وحدت 

در این بخش که با تشویق‌های گرم حاضران همراه بود، تندیس و لوح تقدیر جشنواره به حسینعلی طباطبایی، نخستین مدیر تماشاخانه سنگلج، احمد سپاسدار، بازیگر پیشکسوت تئاتر، بدرالسادات برنجانی، هنرمند با سابقه تئاتر آبادان و جعفر والی، بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر اهدا شد.

تالار وحدت ،تالار رودکی ،مرکز همایشهای برج میلاد، تالار اصلی تئاتر شهر، خانه هنرمندان ایران، فرهنگسرای ارسباران(هنر)، ایوان شمس، سالن پژوهشکده فرهنگ ،هنر و معماری
مکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاری
آداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسوم