سولفات چه تأثیری روی موی شما می گذارد؟

سولفات چه تأثیری روی موی شما می گذارد؟

شامپو بدون سولفات

سولفات چه تأثیری روی موی شما می گذارد؟

وقتی صحبت از محصولات مراقبت از مو می شود، کیفیت مواد شوینده و تمیز کننده های حاوی سولفات و تأثیری که روی مو می گذارد حائز اهمیت بوده و مورد توجه خواهد بود. سولفات ها وقتی در ساخت شامپو ها بکار می روند، تمیز کننده های مؤثر و مفیدی (حتی تا حدودی زیادی مفید!) هستند ولی در عین حال حجم زیادی از روغن ها و چربی های طبیعی را از پوست و موی شما می گیرند. آنها به حدی تمیز کننده های قوی ای هستند که درواقع می توانند روغن های طبیعی و مفید موی شما را نیز از بین برده و موی شما را خشک، وز و شکننده بکنند.   

محصولات مراقبت از موی حاوی سولفات ممکن است باعث ایجاد جوش در اطراف خط رویش مو یا پشت شما (که در حمام با این محصولات در تماس است) بشوند. ضمن اینکه خمیر دندان های حاوی سولفات ممکن است منجر به مشکلات پوستی در نواحی ای که با کف خمیر دندان در تماس است نیز بشوند.

آیا استفاده از شامپوهای بدون سولفات و یا سایر محصولات بدون سولفات، مشکلات احتمالی در پی دارد؟

اگر شما به دنبال این هستید که موهایتان به هنگام شستشو زیاد کف بکند و آن احساس تمیزی منحصر بفرد به شما دست بدهد، محصولات حاوی سولفات بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. امروزه برند ها و محصولات زیبایی عموماً در استفاده از سدیم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات بسیار محتاط هستند. این دو عنصر برای شستن موها بسیار مناسب و بی خطر هستند.

به هر حال اگر شما پوست حساسی داشته و یا صرفاً نمی خواهید از محصولات حاوی سولفات استفاده کنید (و این موضوع کاملاً طبیعی است!)، به خاطر داشته باشید که محصولات بدون سولفات کَف نمی کنند. آنها بیشتر حالت نرم و کِرِمی و آبرسان دارند. سدیم لوریل سولفات عامل کف کردن شامپوها بوده و وقتی از آن استفاده نشود، تمیز کنندۀ شما مثل قبلی ها کف نخواهد کرد.

پس تکلیف خمیردندان بدون سولفات چه می شود؟ در حال حاضر هیچ ماده ای وجود ندارد که بتواند مانند سدیم لوریل سولفات "خاصیت کَف کنندگی" داشته باشد تا بتواند جایگزین آن بشود. با این وجود بعضی از تولید کننده ها در حال تلاش برای حذف و از بین بردن میکروب ها از طریق جایگزین کردن سدیم لوریل سولفات با روغن های طبیعی مانند روغن نخل (روغن پالم)، روغن زیتون و روغن نارگیل هستند. اگرچه این روغن ها خاصیت کف کنندگی ندارند، ولی به تمیز شدن دهان بعد از مسواک زدن کمک شایانی می کنند.

تا پیش از این برای کَف کردن شامپو از عنصر تمیزکنندۀ پرمصرف و شیمیایی که سولفات نامیده می شود، استفاده می شد که به موجب آن چربی و آلودگی از موها پاک می شود. ولی اخیراً استفاده از سولفات ها به یک موضوع جنجالی تبدیل شده است. اگر شما تمایل دارید از سولفات ها دوری کنید، امروزه ده ها شامپوی بدون سولفات در بازار وجود دارد که برای این درست شده اند تا آن تمیزیِ فوق العاده که در جستجوی آن هستید را بدون ایجاد هرگونه دردسر و عوارض جانبی احتمالی به شما بدهند. ولی محصولات بدون سولفات واقعاً یعنی چه؟ اگر شما از شامپو دارای سولفات استفاده می کنید، سولفات ها چه تأثیری روی سلامتیِ شما دارند؟

سولفات ها چه تأثیری بر روی سلامتی شما دارند؟

سولفات ها برای از بین بردن چربی ها و روغن ها و آلودگی ها از موها و سایر نقاط بدن فوق العاده هستند ولی این بدان معنا نیست که آنها برای همه بی خطر هستند. این عامل تمیز کنندۀ قدرتمند می تواند برای افرادی که حساسیت یا آلرژی دارند، زیادی قوی باشد. آنها همچنین برای کسانی که جنس موهای خاصی دارند خوب نیستند. افرادی که موهای خشک یا نازکی دارند، پیاز موهایشان شکننده است، و خاصیت چربی زدایی قوی سولفات ها، روغن های ضروری و مفیدی که باعث حفظ سلامت مو هستند را نیز از موها می زدایند.

همچنین سولفات ها به دلیل ایجاد بار الکتریکی منفی بعد از شامپو زدن، باعث وِز مو می شوند. این موضوع را می توان با استفاده از شامپوی بدون سولفات با خاصیت ضد وز به حداقل رساند. کسانی که موهای رنگ شده دارند نیز بهتر است از سولفات ها دوری کنند. چرا که خاصیت تمیزکنندگیِ زیاد این مواد می تواند به همان اندازه که چربی ها و آلودگی ها را از موها میزداید، به همان میزان رنگ مو را نیز پاک کند.

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط