یک اتاق خواب رمانتیک

اتاق خواب

 یک اتاق خواب رمانتیک

یک اتاق خواب رمانتیک

یک اتاق خواب راحت و رومانتیک به معنای ایجاد شرایطی است که شما و همسرتان احساس آرامش و راحتی نمایید . اولین گام برای ایجاد یک اتاق خواب رومانتیک و آرامش بخش ، سلیقه  و احساسات خود شما و همسرتان است . بنابراین قبل از هر چیز به احساس خودتان و سلیقه ی همسرتان توجه کنید . البته قبل از انتخاب طرح نهایی می توانید سبک ها و ایده های جدید طراحی را امتحان کنید .  در اینجا به یادآوری برخی ازعناصر مهم در طراحی اتاق خواب مطلوب شامل : رنگ ، نور پردازی ، مبلمان و دکوراسیون خواهیم پرداخت .

1_ رنگ  :

رنگ ها تأثیر عمیقی  بر ذهن دارند تا جاییکه حتیٰ نگاه کردن به آنها ، احساسات متفاوتی را در ما ایجاد می کنند .  بنابراین لازم است در انتخاب رنگ برای موارد مختلف دقیق باشید . برای مثال استفاده از
رنگ قرمز که نشانه ی عشق و رؤیا است ،  برای  روتختی یا کوسن های اتاق خواب به ایجاد محیط عاشقانه کمک می کند . البته اگر هیجانی یا کمی تند مزاج  هستید ، بهتر است در مجموع از رنگ قرمز کمتر استفاده کنید . در صورتیکه علاقه ی زیادی به رنگ قرمز دارید ، بهتر است آن را در کنار رنگ مکملی مانند سبز استفاده نمایید . ترکیب رنگ سبز در کنار قرمز تا حد زیادی تأثیرات منفی رنگ قرمز را کاهش خواهد داد .

سبز و آبی ، رنگهای آرامش بخشی هستند و استفاده از این رنگ ها در ترکیب اتاق خواب شما حس آرامش را بیش از پیش القاء خواهد کرد . رنگ آبی که یاد آور آسمان است ، خالق یک آرامش روحانی و معنوی می باشد و البته رنگ سبز الهام گرفته از طبیعت و نشانی از سرزندگی و شور و شوق است .  جالب است بدانید  در ادبیات ما نیز رنگ سبز را معمولا" به عنوان  نمادی از ازدواج و باروری به کار برده اند .

رنگ‌های سفيد و كرم روشن در اتاق خواب سبب آرامش‌ مي‌شوند . همچنين رنگ استخوانی برای ديوارها و قاب‌های چوبی کرم رنگ ، استفاده از عکس مناظر زیبا و یا عکس های نامزدی یا ازدواج بالای تخت خواب نیز فضای ظاهری اتاق خواب شما را خصوصی تر نشان خواهند داد . اگر قصد دارید از كاغذ ديواري برای پوشاندن دیوار اتاق خواب خود استفاده کنید ، توصیه می کنیم به جای طرح های شلوغ ، که به زودی برایتان تکراری خواهند شد ، از طرح ها و رنگ های ساده و ملایم استفاده کنید .

رنگ های گرمی چون طلائی ، نارنجی ، انواع قرمزهای پررنگ و آجری های بکار رفته در طرح های سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی با شکوه و گرم در یک دکوراسیون هستند . بنابراین اگر به دنبال اتاق خوابی با فضای گرم سنتی و البته اندکی تجملی هستید ، استفاده از رنگ های بکار رفته در صنایع دستی شرقی می تواند راه مناسبی برای این منظور باشند .

 رنگهای سفید و مشکی دو رنگ خنثی محسوب می شوند که تنها در دکوراسیون فضاهای مدرن کاربرد دارند . چنانچه مایل به استفاده از این رنگ ها در فضای اتاق خواب خود هستید ، توصیه می کنیم  یک یا دو رنگ مکمل دیگر در کنار سیاه و سفید به صورت لکه استفاده نمایید . منظور از لکه ی رنگی ، استفاده از رنگ ها در لوازم  و مجموعه ی چیدمان می باشد . مانند : پرده ها ، قالیچه و یا حتی گلدان های تزئینی .

رنگ هایی که چندان مناسب اتاق خواب عروس و داماد نمی باشند عبارتند از : سفید ، خاکستری ، صورتی و زرد . البته استفاده از این رنگ ها در مورد وسائل  اتاق خواب موردی ندارد . اما به عنوان رنگ اصلی ایده ی جالبی نیست . سفید و خاکستری از این جهت که رنگ های بسیار ساده با حالتی خنثیٰ هستند . رنگ زرد هم از آنجاکه ممکن است بعد از مدتی چشم را آزار دهد و حس عصبانیت را القاء نماید ،  توصیه نمی شود . معمولا" رنگ صورتی حس آرامش و شادی را به همراه دارد اما ازآنجاکه بسیاری افراد این رنگ را بیش از هر چیز دخترانه تلقی می کنند ، برای رضایت کامل آقایان بهتر است ترجیحا" از این رنگ ، استفاده نکنید . ضمنا"  بهتر است از انتخاب رنگ های درخشان پرهیز کنیم چرا که ممکن است هنگام استراحت در اثر برخورد کمترین نوری ، موجب آزار چشم شوند . اگر مایلید در قسمتی از فضای اتاق خواب فعالیت های کاری خارج از منزلتان را انجام دهید ، توصیه می کنیم  در کنار رنگ های آرامش بخش ، از رنگ های پر انرژی و گرم مانند نارنجی و زرد نیز استفاده نمایید .

2_ نورپردازی :

نورپردازی از عناصر مهم دکوراسیون و البته از راه های سریع ، برای ایجاد و تغییر احساسات است . نورپردازی های درخشان و روشن ، اتاق خواب شما را شاداب کرده و احساس شور و شادی ایجاد می کنند اما اگر هدف شما ایجاد یک اتاق خواب رمانتیک و فضایی کاملا" خصوصی است ، استفاده از نورهای ملایم تر را توصیه خواهیم کرد . یک را حل ساده برای ایجاد توازن میان نورهای شدید ، استفاده از چراغ هایی با رنگ های تیره تر می باشد . البته می توانید گاهی برای تنوع ، لامپ های رنگی داخل این چراغ ها را عوض کرده و رنگ های دیگری را نیز امتحان کنید .
استفاده از آباژورها و چراغ های تزئینی هم راه دیگری برای جذابیت بخشیدن به رنگ اتاق خواب شما خواهد بود .  برای نمونه شما می توانید با توجه به سلیقه ی شخصی ، از رنگ های قرمز و مشکی استفاده کنید . در این مورد باید بدانید که نورهای سبز و آبی  ، تأثیر خوبی نخواهند داشت . چراکه حالتی شبیه بیماری را القاء می کنند . اما در صورت تمایل به استفاده از این رنگ ها ، بهتر است آنها را در کنار مجموعه ای از رنگ های دیگر بکار ببرید .
ضمنا" استفاده از شمع های رنگی و معطر نیز ایده ی جالبی برای ایجاد حس صمیمیت میان عروس و داماد خواهد بود .

3_ دکوراسیون

انتخاب لوازم اتاق خواب و همچنین نوع چیدمان آن كمك زیادی به كسب این آرامش و استراحت واقعی می‌كنند بنابراین در انتخاب دکوراسیون نهایت دقت را بکار ببرید . توجه به اینکه زیبایی تمام وسائل انتخاب شده ، تکمیل کننده ی هم و کاملا" متناسب باشند ، اهمیت و تأثیر بسیاری خواهد داشت .  
استفاده از آثار هنری رومانتیک ، قطعا" فضای عاشقانه ای ایجاد خواهد کرد . برای این منظور می توانید اتاق خوابتان را با تصویر مناظر زیبا ، پرتره ها و تصاویر انسانی جذاب و یا مجسمه های خوش تراش تزئین نمایید .

4_ مبلمان

اصل اول در چیدمان اتاق خواب ، محل قرار گرفتن تختخواب است . به گونه‌ای كه پنجره ی نورگیر ترجیحا" سمت راست آن قرار گیرد . به طوري كه ديد خوبي به اطراف به ویژه به طرف در اتاق داشته باشد . بهتر است پشت تختخواب هم به جاي فضاي باز يا پنجره ، ديوار باشد .

اگر قصد دارید روی دیوار بالای تخت ، از تابلو و هرگونه وسیله ی تزئینی استفاده نمایید ، حتما" از محکم بودن میخ تابلو و یا چسب هر گونه تزئینی روی آن ، اطمینان حاصل کنید .

 برای تأکید بیشتر و مشخص کردن فضای تختخواب نیز ، می توانید  دیوار پشت تختخواب را با استفاده از کاغذ دیواری متمایز نمایید .
شاید بهتر باشد از زاویه ی دیگری به تختخوابتان نگاه کنید . برای مثال تصور کنید تختخواب شما یک بوم نقاشی یا یک تابلو است که می خواهید آن را با تشک ، ملحفه و کوسن هایی از جنس اطلس یا ابریشم ، تزئین نمایید . با این نگاه حتما" به ایده های نو خواهید رسید .
استفاده از كوسن‌های فراوان بر روی تخت‌هایی كه لبه ی بالایی بلندی دارند ، بر زیبایی تخت شما خواهد افزود . در سبك‌های كلاسیك بهتر است كه این كوسن‌ها از همان جنس و بافت روتختی باشند

استفاده از سایبان برای تختخواب نیز ایده ی جالبی برای ایجاد فضایی کلاسیک است . 

به هماهنگی موجود در بین اشیاء و مبلمان بیشتر توجه كنید . بافت‌های روتختی و والان‌های پرده ، بهتراست از طرح و طیف رنگی یکسان یا دست کم مشابه باشند .
همه ی این هماهنگی ‌ها ، یك سبك كلاسیك به محیط اتاق خواب شما می دهند . البته اگر در میان این هماهنگی ها ، گاهی یكی از بافت‌ها و رنگ‌ها ، كاملا" متضاد دیگر بافت‌ها ‌باشد ، یکنواختی احتمالی دكور اتاق شما را برطرف خواهد کرد .

فراموش نکنید ، استفاده از روتختی‌های زیبا تنها ملاك زیبایی و راحتی اتاق نیست . بلكه باید به نرمی و لطافت آن هم توجه كنید . چراکه همه ی این موارد منجر به افزایش حس آسایش و راحتی در اتاق خواب می‌شوند. 
به خاطر داشته باشید یكی از ویژگی‌های سبك كلاسیك ، استفاده از بافت‌های براق در كنار دكورهای چوبی تیره رنگ است

به قاب تابلوهایی که در اتاق خواب ، نصب خواهید کرد ، دقت کنید . هر چه پهنای قاب تابلوها بیشتر باشد ، تأثیر قاب آن روی دکور اتاق شما بیشتر خواهند بود . اما اگر برای تابلوی مورد نظرتان ، قاب باریک تری در نظر بگیرید ،  تنها نقاشی یا سایر آثار داخل قاب خودنمایی خواهند کرد .

استفاده از تک‌ مبل ، کمک می کند تا فضایی صمیمی و دلنشین در قسمتی از اتاق فراهم کنید . همچنین برای تفكیك این فضا می توانید از یک نور موضعی مانند نور یک آباژور که نورش به سمت پایین تنظیم شده ،  کنار مبل استفاده نمایید .
به این ترتیب فضایی مناسب برای مطالعه در شب خواهید داشت . هر چه تعداد نورهای موضعی در داخل اتاق بیشتر باشند ، امکان تفكیک فضاهای داخلی نیز بیشتر می شود . استفاده از چراغ‌های آباژور كوتاه روی پاتختی‌ها ، می تواند فضایی رومانتیک به وجود بیاورد . ضمنا" می توانید قبل از خواب به مطالعه نیز بپردازید

استفاده از گلدان ، قاب‌ عكس‌های شخصی و تابلوهای خط یا نقاشی نیز باعث افزایش نشاط می شود . زیرا روبه‌رو شدن با این عناصر ، به ویژه در آغاز هر روز می‌تواند انگیزه‌ ی شروع یک روز خوب را دو چندان كند .

حتما"  کنار تختخواب ، قالیچه ی کوچکی متناسب با دکوراسیون فضای اتاق قرار دهید تا وقتی از روی تخت پایین می آیید ، پاهایتان با سرامیک ، سنگ و یا پارکت کف اتاق تماس نداشته باشد .

حفظ  سادگی ، تعادل و دوری از شلوغی های بی مورد در ترکیب اتاق خواب ، به آرامش نهایی فضای اتاق کمک خواهند کرد .

بهتر است قبل ازخواب ، آیینه های اتاق خواب خود را با پارچه ای روشن بپوشانید ، تا فضای آرامی برای استراحت فراهم شود . 

*
امتیاز دهید :*

مقالات مرتبط

 1. جشنامه
 2. جشن عروسی من

مقالات پربازدید

محبوب ترین ها

 1. آموزش آرایش برای برجسته شدن لب ها
  آموزش آرایش برای برجسته شدن لب ها
  چگونه لب های نازک را برجسته تر کنیم -آموزش تصویری آرایشِ لب
 2. 4 راه برای درمان سریع تبخال لب در خانه
  4 راه برای درمان سریع تبخال لب در خانه
  مبتلایان به تبخال...ازاین کابوس راحت شوید