جشن گیلاس به عنوان جشن شكرگزاري برداشت محصول گيلاس درکجور نوشهر برگزارمی شود

جشن گیلاس به عنوان جشن شكرگزاري برداشت محصول گيلاس درکجور نوشهر برگزارمی شود

جشن گیلاس

جشن گیلاس و جشن سیب در گریوان

گریوان سرزمین مهربانان، سرزمینی با زیبایی بهشتی در فصل بهار و میوه هایی بهشتی در فصل تابستان، یکی از مناطق زیبای ایران زمین است که به گمان من ارزش یکبار دیدن و بودن را برای هر کسی دارد. با گسترش مهاجرت گریوانیها در دهه­های اخیر که عموما برای کسب علم و دانش بوده،  فرزندان گریوان زیر آسمان هر شهر و دیاری که باشند تلاش می کنند به هر نحو ممکن چند روزی در سال را در گریوان باشند. پس چه بهتر که برنامه این سفرها به گونه ای باشد تا دیدار دوستان قدیمی نیز میسر شده و علاوه بر این برای سرزمین مادری نیز همراه با خیر و برکت باشد. برای این منظور جمعه اول هر تابستان و جمعه آخر آن را به عنوان جشنهای گیلاس و سیب پیشنهاد می کنم. این جشن می تواند فرصتی برای همه دوست داران طبیعت نیز باشد تا دراین روز به این منطقه زیبا مسافرت نمایند. طبیعتا با رونفق گردشگری، گریوان جایگاه شایسته خود را خواهد یافت.

جشن برداشت میوه گیلاس درکجور نوشهر برگزار شد، این منطقه کوهستانی بعنوان قطب تولید گیلاس مازندران شناخته می شود.

جشن گیلاس کجور به عنوان جشن شكرگزاري برداشت محصول گيلاس که روز سه شنبه با حضور مسئولان جهاد کشاورزی، تشکلهای باغداری و تولیدکنندگان محصولات باغی برگزار شد فرصتی فراهم کرد تا استعدادهای منحصر به فرد تولید گیلاس در این منطقه  دیده شود و زمینه سرمایه گذاری پایدار را میسر سازد.

جشن فندق، گیلاس، برنج و انار الموت

جشن فندق در روستاهای یارودوپرود برگزارمی شود و جشن ذغال اخته در روستای هیر،گیلاس در روستای هریف و جشن انار نیز در روستای لات (احمد آباد) وجشن برداشت برنج در شهررازمیان برگزار می گردد.

جشن شكرگزاري برداشت محصول گيلاس در روستاي خشكه چال الموت بزرگ‌ترين مركز توليد گيلاس در استان قزوين برگزار شد. در حال حاضر 250 رقم گيلاس در دنيا كشت مي‌شود كه بعضي از ارقام در ايران منحصر به فرد بوده است. در ايران از جمله گيلاس سياه مشهد منحصر به فرد است. منطقه قزوين در توليد گيلاس ، فندق، زغال‌اخته و برنج استعداد فراواني دارد به گونه‌اي كه در توليد محصول منحصر به فرد زغال‌اخته در كشور بي‌نظير است. حسيني امام جمعه الموت نيز در اين مراسم گفت: كشاورزان با شكرگزاري به درگاه خدا باعث افزايش نعمت الهي مي‌شوند. 

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط