جشن زغال اخته، جشن شکرگزاری است ، درروستا هیربرپامی‌شود

جشن زغال اخته، جشن شکرگزاری است ، درروستا هیربرپامی‌شود

جشن زغال اخته

جشن زغال اخته، جشن شکرگزاری است که در روستا هیر از توابع رودبار شهرستان استان قزوین برپا می‌شود که شامل موسیقی و آواهای محلی، بازی‌های سنتی و توزیع محصول د

جشن زغال اخته، جشن شکرگزاری است که در روستا هیر از توابع رودبار شهرستان استان قزوین برپا می‌شود که شامل موسیقی و آواهای محلی، بازی‌های سنتی و توزیع محصول زغال اخته می‌باشد و هرساله مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. محصول زغال اخته در استان قزوین با سطح زیرکشت ۸۵۰ هکتار رتبه نخست را در کشور داردزغال اخته یکی از محصولات ناشناخته باغبانی کشور است که مانند هر محصول دیگر باغبانی دارای مزیت‌های متفاوت از قبیل ارزش غذایی و دارویی متنوع، ارزآوری، صادراتی و سودآوری برای باغداران است.

 همچنین دراین جشن موسیقی سنتی و بومی و بازی‌های محلی ویژه مردم منطقه الموت غربی اجرا شد .

هیر روستایی در ۷۰ کیلومتری شمال قزوین قرار دارد. در لغت نامه دهخدا هیر، به مفهوم آتش معنی شده و روستای هیر، روستای زیبا با اقلیمی خوش و دارای رودخانه‌ای زیبا به نام نینه رود شرح داده شده‌است. روستای هیر در کنار کوهی سنگی به نام «لتر تله» قرار دارد. «تله» در زبان محلی این روستا به معنی صخره می‌باشد. باغستانهای زیبا و سرسبز نیز چون نگینی آن را در بر گرفته‌است. این روستا در شمال استان قزوین در بخش رودبار الموت غربی و در بین کوه‌های مرتفع البرز واقع است . روستای هیر با روستاهای ویار، دربند، سوگاه، زردچال، لتر، پراچان، قسطین، میلک، ورگیل و چهارناحیه همسایه بوده و از شمال با ناحیه اشکورات استان گیلان همجوار است. جاده آن آسفالته بوده و از شمال شهر قزوین بعد از گذشتن از مناطق باراجین، زرشک، فلار، بهرام آباد، رازمیان و زردچال به روستای هیر می‌رسد و از آنجا نیز به رحیم آباد و رودسر منتهی می‌شود. مطابق آمارهای رسمی دهه ۴۰ شمسی، هیر بزرگترین و پرجمعیت ترین روستای منطقه الموت بوده که طی چند دهه اخیر حدود نیمی از جمعیت ۳۵۰۰ نفری آن به قزوین مهاجرت نموده‌اند.

"وگل" چشمه‌ای جوشان و دارای آبی گوارا و مفید و فوق العاده سبک و بی نظیر است که آب آن با برند " وگل " و به صوررت بسته بندی به سراسر ایران ارسال می شود . چشمه "وگل " سرمنشا رودخانه نینه رود است . نینه رود رودی خروشان با آبی گوارا و خنک در طول قرون همواره مورد تمجید مورخین قرار داشته و از آن به عنوان رود شفابخش یاد شده‌است. این رودخانه از چشمه وَگُل در ۷ کیلومتری شمال هیر و در مجاورت روستای ویار سرچشمه می‌گیرد.

تاریخ و پیشینه

هیر را آتش معنا کرده‌اند. قدمت این روستا به روایتی به دوران پیش از اسلام بر می‌گردد. زمانی که آتش در فرهنگ ایران باستان جایگاهی ویژه داشت. آثار تاریخی زیادی در گذشته در این روستا موجود بوده که متاسفانه به علت عدم توجه مسئولان امروزه اکثر آنها یا به سرقت رفته‌اند و یا از بین رفته‌اند.

محصولات کشاورزی

عمده محصولات کشاورزی این روستا عبارتند از

۱- فندق

۲- گردو

۳- زغال اخته

۴- زالزالک

۵- ریواس

روستای هیر در استان قزوین بزرگترین تولید کننده زغال اخته در بین روستاهای ایران می‌باشد. زغال اخته این روستا از مرغوبترین زغال اخته‌ها نیز در کشور است که در این روستای کوهستانی و خوش آب و هوا به وفور یافت می‌شود. در سالی که محصول این روستا پربار باشد از باغات این روستا بالغ بر ۲۰۰ تن زغال اخته به سراسر کشور صادر می‌شود. فندق و گردوی هیر نیز از جمله محصولات باغی مرغوب کشور می‌باشد . بطوری که گردوی این منطقه دارای روغن فراوان و بسیار خوشطعم است . همچنین درخت گردوی کهنسالی در روستای هیر قرار دارد که از سالخوردگان روستا نقل شده در گذشته بالغ بر ۲۰۰ هزار گردو از این درخت برداشت می شده‌است.

مکانهای دیدنی

صخره زیبای روستای هیر (لتر تله)

هیر، تولیدکننده مرغوب ترین زغال اخته ایران

امامزاده ی روستای هیر (شاه رشید)

درخت کهن گردو، هیر، الموت

۱- رودخانه زیبا و خروشان نینه رود با آبی سرد و گوارا در فصل تابستان

۲- چشم انداز زیبای کوه سنگی معروف به «لترتله» و غار زیبای «اسکول» در مرکز کوه

۳- باغات سنتی مناطق «دارستان» و «پیشتین» (دارای هوای خنک در طول سال)

۴- چشمه «وَگُل» در فاصله ۷ کیلومتری شمال روستا. آب گوارای این چشمه را امروزه می‌توانید در داخل بطری «آب معدنی طبیعی وگل » تهیه کنید.

۵- گورستان قدیمی روستا برجای مانده از دوران زرتشت

۶- امامزاده «شاه رشید»

۷- غار تاریخی «ملک شاه بر روی کوهی در جنوب شرقی روستا و مرز روستای «دربند»

۸- صحرای «شنگل» و «لیرم» و «انارت»

۹- کوه صخره‌ای سرکه (به زبان محلی سرکه‌ای تله)

۱۰- باغهای جوان گِل کِند

11- خانه های گلی و سنتی در منطقه ی قلعه ی روستا که قدمتی بالغ بر 500 سال دارند

12- مجموعه توریستی و گردشگری طلاسر در مجاورت رودخانه نینه رود و مزارع پرورش ماهی غزل آلا

جشن زغال اخته

جشن زغال اخته، جشن شکرگزاری است که در روستا هیر از توابع رودبار شهرستان استان قزوین برپا می‌شود که شامل موسیقی و آواهای محلی، بازی‌های سنتی و توزیع محصول زغال اخته می‌باشد و هرساله مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. محصول زغال اخته در استان قزوین با سطح زیرکشت ۸۵۰ هکتار رتبه نخست را در کشور دارد. زغال اخته یکی از محصولات ناشناخته باغبانی کشور است که مانند هر محصول دیگر باغبانی دارای مزیت‌های متفاوت از قبیل ارزش غذایی و دارویی متنوع، ارزآوری، صادراتی و سودآوری برای باغداران است.

دیدگاه

  عالی بود فقط اگر میشود اطلاعات بیشتری در مورد ادرس بگذارید

  پاسخ

  از مسیر زیبا (و صد البته پرپیچ و خم و خطرناک) لذت بردیم. از دیدن آن همه درخت زیبای ذغال اخته حض بصری بردیم. در طول مسیر با نحوه خشک شدن (آفتابی) ذغال اخته آشنا شدیم. جاذبه های طبیعی و خانه های روستایی و اهالی خون گرم روستای هیر و ... همه و همه از کم یابهای این روزگار است. و نکاتی چند به امید بهبود و ساماندهی سال های آینده. رسیدگی و ساماندهی محل پارک خودرو- سرویس های بهداشتی- نظم و ترتیب و برنامه ریزی درست و اصولی برای برگزاری جشن و اعلام ساعت آن- به جای تشکر از این مقام مسئول آن مقام مسئول به فک

  پاسخ

  لطفا زمان و مسیر رو بفرمایید

  پاسخ
*


* ارسال

مقالات مرتبط