جشنواره ای با داوری لیلا حاتمی

جشنواره ای با داوری لیلا حاتمی

جشنواره بین المللی فیلم کن

کن

جشنواره بین‌المللی فیلم کن 

 به فرانسوی: Le Festival International du Film de Cannes یک جشنواره سالانه فیلم است که در کن فرانسه برگزار می‌شود. این جشنواره یکی از بزرگترین و باشکوهترین رویدادهای سینمایی جهان و محلی برای پیش‌نمایش فیلم‌های جدید از تمامی ژانرها از جمله مستند به‌شمار می‌آید.

کن

تاریخچه

جشنواره فیلم کن برای اولین بار در شهر کن در جنوب فرانسه در سپتامبر ۱۹۳۹ برگزار شد، اما پس از آن تا پایان جنگ جهانی دوم برگزاری مجدد این جشنواره متوقف ماند. در دهه ۱۹۵۰ میلادی زمان برگزاری جشنواره، از ماه سپتامبر به آوریل تغییر یافت و از سال ۱۹۵۵ میلادی، نخل طلا به عنوان جایزه اصلی جشنواره کن معرفی شدبرنامه‌های این جشنواره از هفت بخش اصلی تشکیل شده‌است که شامل بخش‌های مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون (مسابقه فیلمهای کوتاه)، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فیلم می‌شود.

کن

برنامه ها

در جشنواره بین‌المللی فیلم کن، فیلم‌ها در دو بخش اصلی و فرعی از اقصا نقاط جهان با یکدیگر رقابت می‌کنند. مهم‌ترین و پر افتخارترین جایزه در جشنواره بین‌المللی فیلم کن جایزه نخل طلایی (Palme d'Or) استعباس کیارستمی فیلمساز مطرح ایرانی در سال ۱۹۹۷ برای فیلم طعم گیلاس برنده نخل طلائی جشنواره کن و تاکنون ۳ بار نامزد دریافت نخل طلائی جشنواره بین‌المللی فیلم کن شده‌است.

از دیگر ویژگی‌های جشنواره فیلم کن خصوصی بودن آن است که در آن بزرگ‌ترین ستارگان سینما و مطرح‌ترین تهیه کنندگان عرصه سینما حضور به هم می‌رسانند. قابل ذکر است که فقط اهالی سینما حق شرکت در جشنواره، آنهم با کارت دعوت ویژه را دارند.

جشنواره بین‌المللی فیلم کن محل بسیار مناسبی برای تهیه کنندگان سینما از تمام نقاط جهان است که در آن فرصت می‌یابند تا فیلم‌های خود را به شرکت‌های عظیم فیلمسازی عرضه کنند.

کن

جوایز

کارگردان نامدار ترکیه، "نوری بیلگه جیلان"، جایزه نخل طلایی شصت‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم کن را از آن خود ساخت. فیلم او با نام "خواب زمستانی" روز جمعه نیز از سوی فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم برنده جایزه "فیپرشی" در بخش‌ مسابقه اصلی شد.

فیلم "عجایب" تولید مشترک سه کشور ایتالیا، سوییس و آلمان "جایزه بزرگ" جشنواره کن را از آن خود کرد. فیلم عجایب را "آلیس رورواچر" کارگرانی کرده است.

جایزه بهترین بازیگر زن به "جولین مور" برای بازی در فیلم آمریکایی "نقشه ستارگان" اعطا شد. او در جشنواره حضور نداشت.

کن

کی و کجا

شصت‌وهفتمین جشنواره فیلم کن از 14 تا 25 می (24 اردیبهشت تا چهارم خرداد) در فرانسه برگزار می‌شود

اخبار

شصت‌وهفتمین جشنواره فیلم کن درحالی از 24 اردیبهشت به ریاست «جین کمپیون» در راس هیئت داوران بخش رقابتی آغاز می‌شود که حضور «لیلا حاتمی» به عنوان یکی از داوران بهانه‌ای بود تا کارنامه سینمایی هیئت داوران امسال را که شامل چهار بازیگر و چهار کارگردان است مورد بررسی قرار دهیم

 
جین کمپیون متولد 30 آوریل 1954 کارگردان،‌ فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده سرشناس نیوزلندی است که امسال به عنوان رئیس هیئت داوران شصت‌وهفتمین دوره جشنواره کن انتخاب شده است. وی تنها فیلمساز زنی است که در تمام ادوار برگزاری جشنواره کن موفق به کسب نخل طلا شده است. «کمپیون» در سال 1992 با فیلم تحسین‌شده «پیانو» موفق به دریافت این جایزه شد

اما «لیلا حاتمی» بازیگر سرشناس ایرانی که با فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» در سطح بین‌المللی شناخته شد، امسال به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره کن انتخاب شده است. وی پیش از این نیز داوری جشنواره‌های فیلم کوتاه دبی (2001)، کارلوواری (2006)، دوویل (2011)، مراکش (2011)، کاستندورف (2012)، رم (2012)، و پرتقال طلایی ترکیه (2013) را در کارنامه سینمایی خود دارد

دیدگاه
*


* ارسال

مقالات مرتبط