جشنواره تئاتر برگنز :

این جشنواره بزرگترین جشنواره تئاتر دنیا محسوب میشود که هر ساله در ماه های جولای و آگوست در کشور اتریش برگزار میشود. این جشنواره تنوع بسیاری گسترده ای در رابطه با موسیقی و تئاتر های هنری دارد و هر ساله تعداد زیادی بازدید کننده را به سمت خود می کشاند.

تاریخچه

اخبار

برنامه ها

کی و کجا

تاریخچه:

 اولین جشنواره یک سال بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1946 کنار دریاچه کنستانس برگزار شد. برای این جشنواره چیزی در حدود 7000 صندلی در اسکله ی این دریاچه تدارک دیده شده. با این که این جشنواره موسیقی و تاتربرای جمع آوری قطعات مشهور اپرا طراحی شده ولی میتوان گفت که اکثر برنامه های آن به کاملا جدید و نوآورانه است. اولین اثر اجرا شده در این جشنواره یکی از اولین کار های مورتزارت به نام Bastien et Bastienne بود. در سال 1955 اولین اجرای تاتر این جشنواره بر گزار شد. جشنواره برگنتس به دلیل استقبال زیاد هر سال گسترده تر از قبل می شود و به مرور زمان به تعداد سالن های موسیقی و تاتر آن اضافه می شود. در سال 2013 این موفقیت به جایی رسید که تمام بلیط ها به طور کامل و بدون هیچ کنسلی فروخته شد. در اجرای یکی از موفق ترین قطعات به نام The Magic Flute چیزی در حدود 425،259  تماشاگر به جشنواره آمدند. همچنین دربخش موسیقی نیز قطعه West Side Story  نیز تماشاگران بیشتری نسبت به سال 2003 به خود اختصاص داد.

در بازگشایی اولین فصل ( تابستان 2015) از نمایشات به کارگردانی هنری الیزایت سوبوتکا، نمایش Turandot   در تالار دریاچه برگزار می شود. اپرای این فصل به کارگردانی و طراحی مارکو آرتورو مارلی و پاؤلو کاریگنانی انجام خواهد شد.

سوبوتکا بعد از کارگردانی اپرای Graz Opera جانشین دیوید پونتنی شد. آقای پونتنی بعد از اتمام آخرین فصل جشنواره تابستان مقام خود را تحویل داده و سوبوتکا به طور رسمی از ژانویه 2015  وارد تیم میشود.

رئیس جشنواره هانس پیتر متزل گفت: هدف ما از برگزاری این جشنواره تکامل و پیشرفت است ، نه انقلابی بودن آن و راه موفقیت نیز همین است. ما به سختی میتوانیم چیزی هایی که بر پای سنت بنا شده را ارتقا دهیم. من به شخصه از این که عرصه را برای ورود جوانان و امتحان چیز های نو در موسیقی و تاتر باز کرده ایم بسیار خوش حالم. مایکل دییم مسئول بخش تبلیغات جشنواره گفت: برنامه ی ما برای جشنواره 2015 به بعد، بالا بردن کیفیت هنری و تلفیق نوآورانه ی آن با بودجه بندی درست و تبلیغات در بازارهای مختلف است که به نظر کلیدی برای موفقیت های بیشتر به حساب می آید.

قطعه ی Carmen دوباره به کارگردانی کاسپر هولتون و طراحی صحنه ی ازمیرالدا دولین در تابستان 2017 و 2018  اجرا خواهد شد.

برنامه هایی که برای سال 2014 در نظر گرفته شده اجرا ی اپرایی متعلق به وین به نام The Magic Flute  است این نمایش با اینکه در کل بسیار شیرین و دلنشین است ولی حاوی صحنه های تلخی مانند خودکشی نیز هست.از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده به طور خلاصه و کوتاه میتوان به Tales from the Vienna Woods، The Merchant of Venice، The Passenger اشاره کرد.

 

هر ساله در برگنتس، اتریش در ماه های جولای و آگوست

تالار وحدت ،تالار رودکی ،مرکز همایشهای برج میلاد، تالار اصلی تئاتر شهر، خانه هنرمندان ایران، فرهنگسرای ارسباران(هنر)، ایوان شمس، سالن پژوهشکده فرهنگ ،هنر و معماری
مکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاری
آداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسوم