روز ملی سینما :

سال ها پیش در این روز برای اولین بار یک فیلم رو پرده سینما رفت...

تاریخچه

اخبار

کی و کجا

در سال 1895 اولین فیلم تجاری در کافه گراند در پاریس به نمایش درآمد.این فیلم توسط برادرانِ لومیر،سازندگان فرانسویِ سینماتوگراف، ساخته شد.برادران لومیر از اختراعشان در مارس 1895 با پخش کردن یک قسمت از فیلمی که از کارخانه ی لومیر گرفته شده بود، رونمایی کردند و در 28 دسامبر همان سال ، سریالی با سکانس های کوتاه با موضوعیت زندگی روزمره مردم پاریس را به روی صحنه بردند.

 

این دو برادر در سال 1896 اولین تئاتر را،که بعدها سینما نام گرفت،گشودند.

 

در ایران هم مظفرالدين شاه در فروردين سال ۱۲۷۹ از تهران به مقصد اروپا حرکت کرد. در اين سفر بود که با سينما آشنا شد.

 

در سفرنامهٔ مبارکه مظفرالدين شاه آمده است که شاه روز يکشنبه هفدهم تير ۱۲۷۹ به اتفاق ميرزا ابراهيم خان عکاسباشى به تماشاى دستگاه سينموفتوگراف و لانترن ماژيک رفته است. اين حادثه پنج سال پس از رواج اختراع برادران لوميرکه سینماتوگراف (دستگاه پخش فیلم) نام داشت،در در پاريس رخ داد؛ (شاه اين دوربين را اشتباهاً سينموفتوگراف می ناميد.)

 

۲١ شهریور ماه به عنوان "روز ملی سینما" نام گذاری شده است و این روز سرآغاز آشنایی ایرانی ها با پرده سینما و این هنر صنعت گسترده و جهانی به شمار می رود.

روز سینما که در سال‌های گذشته از متن تقویم رسمی کشور به ضمیمه منتقل شده بود، بار دیگر در سال 1394 به متن این تقویم بازگشت.

 

هرسال در روز ملی سینما (21 شهریور) طرح «سینما سلام» به عنوان هدیه‌ای از طرف سازمان سینمایی و برای ایجاد فرهنگ سینما رفتن اجرایی می شود.

 

 امسال در روز سینما که 21 شهریور است بلیط سینماهای کشور نیم بها می باشد.

هر سال در روز 21 شهریور برگزار می شود.

تالار وحدت ،تالار رودکی ،مرکز همایشهای برج میلاد، تالار اصلی تئاتر شهر، خانه هنرمندان ایران، فرهنگسرای ارسباران(هنر)، ایوان شمس، سالن پژوهشکده فرهنگ ،هنر و معماری
مکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاریمکان برگزاری
آداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسومآداب ورسوم